Samorządy łatwiej odzyskają długi

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 08:40
Nowa Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która weszła w życie w poniedziałek, daje nowe możliwości odzyskiwania należności od dłużników - m.in. samorządom, które zlecają wykonanie usług komunalnych różnym wykonawcom, ale też oczekują uiszczenia zaległych opłat od osób fizycznych - wyjaśnia Mariusz Hildebrand Prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Mariusz Hildebrand: - Jeśli samorząd dba o zieleń, jeśli prowadzi oczyszczanie miasta, jeśli miasto prowadziło te działania w ramach zakładu budżetowego, a nie odrębnej spółki, wtedy nie można było przekazać informacji o dłużniku do Biur Informacji Gospodarczej. Ta nowa ustawa pozwala przekazać informacje na temat zobowiązań właśnie z tytułu oczyszczania miasta, przejazdu na tzw. "gapę" w komunikacji miejskiej, jeśli to też zakład budżetowy prowadził, czy z tytułu mieszkań, bądź lokali komunalnych, które były wynajmowane osobom fizycznym, czy też podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Poprzez przekazanie danych samorządy realizują proces miękkiej windykacji, w ten sposób, że przekazane informacje do Biura Informacji Gospodarczej są dostępne dla wszystkich uczestników rynku. Tzn. dla firm telekomunikacyjnych, dla firm świadczących różnego rodzaju usługi, czy np. dla banków, które udzielają kredytów, czy pożyczek. Jeśli taka osoba, bądź podmiot nie płaci swoich zobowiązań to jest widoczny dla rynku i tam ma utrudnione funkcjonowanie, więc to jest bardzo duża mobilizacja do tego, aby spłacać swoje zobowiązania.

Te nowe możliwości motywowania dłużników do zapłaty swoich  należności wobec gminy  mogą się szczególnie przydać w procesie  zamówień publicznych.

Mariusz Hildebrand: - Warto rozważyć w ramach samorządów wprowadzenie sprawdzenia kontrahenta przy zamówieniach publicznych. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że Ci z którymi pracujemy będą rzetelni, a nawet jeśli będą mieli problemy i nie wywiążą się ze swoich zobowiązań - będą z tego tytułu jakieś zaległości, czy płatności, których będzie oczekiwała gmina - wtedy będzie można wystąpić z takim wnioskiem o wpisanie dłużnika do rejestru Biura Informacji Gospodarczej. Dzięki temu uzyskamy możliwość szybkiego odzyskania należności.

Przy okazji mamy ważną wiadomość dla firm zainteresowanych udziałem w zamówieniach publicznych,  bo wkrótce zyskają dodatkową możliwość potwierdzenia wiarygodności płatniczej wyjaśnia Marcin Ledworowski wiceprezes BIG InfoMonitor

Marcin Ledworowski: - Prawdopodobnie zaraz po wakacjach InfoMonitor wspólnie z Biurem Informacji Kredytowej i Związkiem Banków Polskich będzie wydawać w kontekście Ustawy o zamówieniach publicznych specjalny certyfikat wiarygodności płatniczej. Właśnie dla firm, które zamierzają startować w przetargach, głównie publicznych. On oznacza, że firma nie zalega w banku z płatnością kredytów, płaci regularnie rachunki telefoniczne. Zachęcamy gminy do tego, aby pytały swoich kontrahentów o taki certyfikat.

Na początek  jednak samorządom opłaci się podpisać  umowę z Biurem Informacji Gospodarczej, zwłaszcza, że nie jest to skomplikowane.

Marcin Ledworowski: - Wystarczy do nas zadzwonić, albo przesłać stosowny zapotrzebowanie przez internet. Przyjdzie specjalny przedstawiciel naszej firmy, który przeprowadzi szkolenia, dostarczy odpowiednich informacji i będzie można z nim na miejscu podpisać umowę.

Czytaj także

Zatrudnienie rośnie!

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 07:44
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska mniej atrakcyjna dla inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 15:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłużnik zalega ze spłatą? Wpisz go na czarną listę

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 13:20
Przysłowiowy Kowalski nie będzie już bezsilny zarówno wobec małych, jak i wobec wielkich dłużników.
rozwiń zwiń