Becikowe do likwidacji, a ulga prorodzinna do zmiany

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 08:40
Jak tłumaczy minister finansów problem i z becikowym, i z ulgą prorodzinną jest taki, że ani pierwszy, ani drugi mechanizm nie zwiększa liczby dzieci. A co na to eksperci?
Audio

Z Jeremim Mordasewiczem z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan rozmawia Izabela Kostyszyn

Izabela Kostyszyn: Minister Rostowski chciałby zlikwidować becikowe.  Proponuje, żeby od nowego roku ulga prorodzinna przysługiwała tylko na trzecie i kolejne dziecko. Czy to jest dobry pomysł?

Jeremi Mordasewicz: Świadczenie becikowe jest złym świadczeniem. Jeżeli rodzina o niskich dochodach dostaje jednorazowy dopływ gotówki w wysokości tysiąca złotych, to te pieniądze najczęściej rozchodzą się na nie zawsze uzasadnione cele.  Lepiej było by to świadcznie rozłożyć w czasie na dodatki miesięczne dla tych rodzin, które korzystają z zasiłków na dzieci. Ulga rodzinna w podatku dochodowym ma fatalną konstrukcję.  Polega na tym, że od podatku możemy odpisać pewną kwotę. Rodziny najuboższe, o najniższych dochodach, nie mogą z tej ulgi skorzystać  ponieważ  płacą zbyt mały podatek, aby miały od czego odpisywać tę ulgę. Jest to zatem absurd.

IK.: Jakie są w tej chwili koszty tych ulg dla budżetu?

JM.: Ulga  na dzieci powoduje, że do budżetu państwa wpływa rocznie blisko 6 miliardów złotych mniej.

IK.: Osoby o niskich dochodach mogą w Polsce liczyć na wsparcie pomocy społecznej.  Jaki jest zatem sens istnienia oddzielnego świadczenia. Nie lepiej byłoby podnieść wysokość zasiłków?

JM.:  System podatkowy, nasycony ulgami jest skomplikowany i lepiej byłoby gdybyśmy wyeliminowali wszystkie ulgi podatkowe, w tym również ulgę rodzinną, a pomoc adresowali bezpośrednio do najbiedniejszych rodzin. Nie za pośrednictwem ulg podatkowych, tylko poprzez system zasiłków i pomocy społecznej, tak aby  rzeczywiście pieniądze trafiały do tych najuboższych, najbardziej potrzebujących. Aby pomoc była lepiej zaadresowana.  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogaci Polacy bez becikowego i ulg na dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 07:52
Rząd będzie szukał oszczędności, między innymi ograniczając ulgi w VAT i wypłaty becikowego - pisze "Rzeczpospolita". W lipcu ministerstwo finansów ogłosi wieloletni plan finansowy państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcą znieść becikowe i ulgę rodzinną

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 07:17
Jak tłumaczy minister finansów Jacek Rostowski, ani becikowe ani ulga prorodzinna nie zwiększa liczby dzieci.
rozwiń zwiń