Euro dla regionów odc. 14 – Opolskie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 12:30
Dla jednych stare zamki i szachy, dla drugich nowoczesne centrum jeździeckie, basen i jazda na deskorolce. W Opolskim nie sposób się nudzić!
Audio

Euro dla Regionów - audycja powstaje we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita

Województwo opolskie ma do dyspozycji do roku 2013 przeszło 427 milionów euro. To mniej więcej miliard 700 milionów złotych, czyli jest to najmniejszy program operacyjny w obecnej perspektywie finansowej. Jego realizacja idzie jednak bardzo sprawnie - podkreśla Ewa Wnukowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

 - Już trzy czwarte środków zostało zakontraktowanych, a wydatki wykazane we wnioskach o płatność to ponad 35 procent i trzeba przyznać, że jest to województwo, które pierwsze zakwalifikowało się do krajowej rezerwy wykonania. Już w maju wiadome było, że województwo będzie uczestniczyć w podziale tych dodatkowych środków.

Jak mówi Karina Bedrunka z Urzędu Marszałkowskiego fundusze unijne w województwie opolskim są wydawane na drogi, ale nie tylko.

 - Realizujemy wiele przedsięwzięć w zakresie turystyki – baseny, centra pobytowe, hotele, zamki, którym przywracamy świetność, ale także wodociągi i kanalizacje; na to również województwo opolskie przeznacza, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego spore środki.

Na Opolszczyźnie, co podkreśla Karina Bedrunka, w sposób znaczący wspierana jest też przedsiębiorczość.

 - Podmioty gospodarcze otrzymują pieniądze na zakup nowych, innowacyjnych rozwiązań, czyli maszyn i urządzeń, przebudowę lub budowę obiektów turystycznych.

Najwięcej inwestycji jest w stolicy regionu, ale także na przykład w Kędzierzynie Koźlu. Z unijnego wsparcia skorzystała tamtejsza młodzież, bo w centrum miasta została otwarta strefa rekreacyjno-sportowa – mówi Jarosław Myśliwiec z Wydziału Strategii Rozwoju i Promocji Urzędu Miasta.

 - Jest to obiekt bardzo ciekawy i jak widać zapotrzebowanie na takie miejsce było duże. Przychodzą tutaj wszyscy - od dzieci po osoby starsze, bo są także stoliki do szachów i można sobie poćwiczyć na świeżym powietrzu. Bezpieczeństwo jest zapewnione, gdyż obiekt objęty jest monitoringiem 7 kamer, a dodatkowo wieczorem jest podświetlony, można więc długo z niego korzystać.

Inny przykład pochodzi z gminy Polska Cerkiew. W Zakrzowie w Klubie Jeździeckim Lewada powstaje europejski Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Andrzej Sałacki nie kryje radości z faktu, że zamiast rozpadających się murów po byłym gospodarstwie rolnym będzie kompleks sportowy.

 - Powstanie tutaj duże centrum jeździeckie, z basenem. Do tego dwa małe hotele, restauracja, sala krioterapii, sklep jeździecki i planowana jest kręgielnia. Zależy nam na tym, żeby wypromować to miejsce nie tylko jako czołowe w Polsce - zabiegamy zresztą o to, żeby to był ośrodek przygotowań olimpijskich, ale także w Europie tej Środkowo-Wschodniej. A miejscowa ludność na pewno będzie korzystać chociażby z basenu.

Dzięki unijnym funduszom obiekt będzie gotowy już w roku przyszłym. Tymczasem ze środków europejskich korzysta także służba zdrowia, na przykład Opolskie Centrum Onkologii. O projekcie opowiada Teresa Bide - jego główna księgowa.

 - Wybudowaliśmy przychodnię przyjęć pierwszorazowych, która kosztowała nas ponad 5 milionów złotych. Na pewno nowa przychodnia rozładowała korki na korytarzach, bo część przychodni ze starego obiektu została tam przeniesiona. Pacjenci mają teraz dużo bardziej komfortowe warunki, szczególnie jeśli chodzi o odcinek dzienny chemioterapii, który został od nowa wyposażony.

To, że województwo opolskie jest liderem w wydawaniu unijnych funduszy wynika z historycznych różnic między regionami - zauważa Radosław Ciechański z firmy KPMG.

 - Opolskie jest postrzegane jako region z tradycją stabilnej i sprawnej administracji w porównaniu do innych regionów. Jest ono również postrzegane jako województwo bogate, działające w łatwiejszym otoczeniu, ma wyższy poziom PKB i bardziej rozwiniętą przedsiębiorczość, a to między innymi wpływa na to, że beneficjenci mają wyższy potencjał i większą sprawność do wykorzystywania funduszy.

Audycja jest realizowana w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Czytaj także

Euro dla regionów odc. 7 - Lubuskie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 12:30
Dzięki sprawnym procedurom, elastyczności i szybkiej ocenie wniosków województwo lubuskie dynamicznie się rozwija.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Euro dla regionów odc. 8 – Zachodniopomorskie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 12:30
Ze względu na wyjątkowe położenie - nadmorskie tereny i granicę z Niemcami - Zachodniopomorskie stawia na turystykę i infrastrukturę transportową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Euro dla regionów odc. 10 – Wielkopolskie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 12:30
W Wielkopolsce kolej na kolej i nowoczesną infrastrukturę miejską
rozwiń zwiń

Czytaj także

Euro dla regionów odc. 11 – Śląskie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 12:30
Zmienia się Śląsk i jego wizerunek. Teraz to "strefa kultury" w Katowicach, intensywna ochrona środowiska i inwestycje w przedsiębiorczość.
rozwiń zwiń