Łatwiej będzie można założyć żłobek

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 10:42
Może żłobek to pomysł na własny biznes?Tym bardziej, że na założenie żłobka będzie można dostać dofinansowanie.
Audio

Od 4 kwietnia będzie można łatwiej utworzyć żłobek. Wchodząca w życie ustawa pozbawia żłobki statusu zakładów opieki zdrowotnej. Nie będą musiały więc przestrzegać rygorystycznych przepisów, dotyczących warunków pobytu dzieci oraz zatrudniania odpowiedniej  kadry, które obowiązują szpitale. 

Nie oznacza to oczywiście, że żłobki całkowicie będą zwolnione z konieczności spełnienia pewnych standardów.

- W praktyce żłobek będzie mógł prowadzić każdy podmiot - gmina, osoby fizyczne, osoby prawne i osoby nie posiadające osobowości prawnej - mówi Piotr Kosmęda z kancelarii prawnej "LEXdirect". Trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Na ośmioro dzieci musi przypadać jeden opiekun. Gdyby to były dzieci w wieku poniżej jednego roku lub dzieci niepełnosprawne, to jeden opiekun nie może dbać więcej niż o pięcioro podopiecznych. Jeśli w żłobku jest więcej niż 20 dzieci, wówczas dodatkowo musi być zatrudniona pielęgniarka.

Oczywiście trzeba spełnić przepisy BHP, warunki sanitarne, czy przeciwpożarowe. W żłobku muszą być co najmniej dwie izby. Taki żłobek trzeba zgłosić w gminie, bo musi być wpisany do rejestru żłobków. Wysokość opłaty ustala gmina, ale nie może być większa niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Można starać się o dotację z Funduszu Pracy na założenie żłobka. Wysokość dotacji może wynieść maksymalnie  ok. 20 tysięcy złotych. Większe kwoty będzie można uzyskać ze środków unijnych z programu operacyjnego Kapitał Ludzki. W III kwartale 2011 roku na tę działalność będzie przewidzianych 15 milionów złotych. Należy tylko złożyć wniosek wraz z biznesplanem i jest szansa uzyskania dofinansowania. Przepisy nie regulują, jaka jest maksymalna wysokość takiego dofinansowania.

W Polsce rocznie rodzi się 350 tysięcy dzieci. Według szacunków, rodzice potrzebują żłobków dla co drugiego malucha. Obecnie zaledwie 12 procent gmin ma na swym terenie żłobek.

Rozmawiała Justyna Golonko.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Załóż żłobek" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Specjaliści w liście do premiera krytykują ustawę "żłobkową"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 12:53
"Niektóre zapisy tzw. ustawy żłobkowej stoją w sprzeczności z wiedzą o rozwoju człowieka, a nawet stwarzają warunki sprzyjające powstawaniu zaburzeń u dzieci" - piszą specjaliści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żłobek - fabryka do opieki nad dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 06:00
- Nie chodzi tylko o to, by żłobek był kolorowy, ale o to, czy osoby tam pracujące potrafią rozpoznać, czy dziecko rozwija się dobrze – powiedziała Teresa Jadczak–Szumiło, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs "Młodzi w Łodzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 15:45
Ruszają dwa kolejne konkursy w ramach realizowanego od kilku lat programu "Młodzi w Łodzi".
rozwiń zwiń