X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Praca w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 08:40
Według szacunków za zachodnią granicą pracy może szukać około 100 tysięcy naszych rodaków. Różnic między Niemcami, a Polską jest sporo. Między innymi w przepisach prawa pracy.
Audio
Praca w Niemczech
Foto: Glow Images/East News

W opinii Katarzyny Dulewicz z kancelarii CMS Cameron McKenna najbezpieczniejsza umową z punktu widzenia pracownika jest oczywiście umowa o pracę.- Daje najlepszą ochronę przed zwolnieniem z pracy. Zapewnia też minimalną pensję – tłumaczy ekspert.

Jednak w Niemczech nie ma, tak jak w Polsce ustalonej ustawowo płacy minimalnej. W niektórych branżach obowiązują natomiast układy zbiorowe pracy, które gwarantują pracownikom pensje minimalne.

Ostrożne powinny być osoby korzystające z agencji pracy, gdyż zapewniają one, co prawda zatrudnienie, ale na gorszych warunkach. - Szczególnie, jeśli chodzi o warunki finansowe, dlatego, że ten układ zbiorowy, który funkcjonuje w dla agencji pracy tymczasowych gwarantuje pracownikom niższe wynagrodzenie niż w innych branżach – wyjaśnia Katarzyna Dulewicz.

Polacy planujący podjęcie pracy u sąsiadów zza Odry powinni pamiętać również o tym, że w firmach zatrudniających poniżej dziesięciu osób pracownicy nie są tam chronieni przed zwolnieniem. - Mogą być zwolnieni w każdej chwili, z zachowaniem okresu wypowiedzenia i bez podania przyczyny – informuje ekspert.

Nieco inaczej wygląda tam również praca na tzw. okres próbny. W Polsce trwa on trzy miesiące, a w Niemczech sześć. - W czasie okresu próbnego w Niemczech również można zostać zwolnionym bez przyczyny – przestrzega Katarzyna Dulewicz z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Biznes" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za Odrą nie ma kto pracować

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 13:59
Brak rąk do pracy jest coraz bardziej odczuwalny w Niemczech. Zapotrzebowanie na siłę roboczą u naszych zachodnich sąsiadów jest największe od lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głód na polskich pracowników jest duży (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 08:15
Andrzej Arendarski (Krajowa Izba Gospodarcza): Pracę w Niemczech znajdą specjaliści w zawodach społecznie użytecznych, w usługach, rzemiośle, budownictwie. Polacy zarobią tam trzy, cztery razy więcej niż w kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 procent niemieckich firm szuka pracowników

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 10:37
Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski uważa, że po otwarciu w Niemczech rynku pracy wyjadą tam głównie pracownicy budowlani i rzemieślnicy, ale też specjaliści z wyższym wykształceniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowo niskie bezrobocie w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:09
Po raz pierwszy od 19 lat szukających pracy za naszą zachodnią granicą jest mniej niż 3 mln.
rozwiń zwiń