Ile waży sztabka złota?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 08:40
Dowiedzą się ci, którzy w najbliższy weekend odwiedzą oddział NBP w Opolu. Trwają tam dni otwarte.
Audio

W tygodniu bank odwiedzają uczniowie z opolskich szkół.- W sobotę i w niedzielę od godz. 10 do 15 otwieramy oddział dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli zobaczyć, czym zajmuje się NBP – poinformował Sławomir Kusz z opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.

Oprócz sztabki złota zwiedzający będą mogli między innymi obejrzeć banknoty i dowiedzieć się jak rozróżnić oryginał od falsyfikatu.- Chcemy pokazać także najpiękniejsze monety świata, wyemitowane przez NBP – zdradził Kusz.

Pierwszy raz w Opolu zostanie pokazany również tzw.maping 3D. - To są projekcje animowane, rysowane, to może zainteresować szczególne młodych ludzi – wyraził opinię gość Jedynki.

Jak tłumaczył Kusz, dni otwarte są organizowane między innymi po to, aby uświadamiać młodych ludzi, czym jest Narodowy Bank Polski i jaki ma wpływ na ichkieszeń. - Dni otwarte są akcją edukacyjną. Wszyscy utożsamiają nas z bańkowością, ale my nie jesteśmy bankiem komercyjnym – tłumaczył. I podkreślił, że Narodowy Bank Polski jest bankiem banków i bankiem naszego państwa.  - Dbamy o to, aby ich pieniądze nie traciły wartości. O tym trzeba mówić ludziom – stwierdził.

NBP organizuje tego typu akcje między innymi po to, by edukować społeczeństwo. – Żeby ludzie byli świadomi tego, że ekonomia jest nieodłącznym elementem ich życia – tłumaczył Kusz.

Edukacja – edukacją, jednak duża rolę w tym przypadku odgrywa zwykła, ludzka ciekawość. Jak zdradził Sławomir Kusz z opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego niezmiennie największym zainteresowaniem cieszy się sztabka złota. Sztabka warta prawie dwa miliony złotych.

Tego, ile waży, dowiedzą się Ci, którzy odwiedzą opolski oddział Narodowego Banku Polskiego.

Za dwa tygodnie swoje podwoje otworzy oddział banku w Kielcach.

Rozmawiał Janusz Maćkowiak

 

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy , wystarczy wybrać "Biznes" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gorączka złota k. Jeleniej Góry

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:19
Zakończył się pierwszy etap wierceń poszukiwawczych złóż złota, prowadzonych przez warszawską firmę Gepco w Radzimowicach koło Jeleniej Góry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny mogą kupić złoto za bilion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 09:16
W kwietniu cena złota biła rekord aż 15 razy. Inwestorzy poszukiwali alternatywy wobec dolara amerykańskiego, którego wartość była najniższa od 2009 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Ben Bernanke powstrzyma kolejne rekordy złota?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 10:22
Złoto od tygodnia zmaga się z poziomem 1500 dolarów za uncję. W poniedziałek w środku dnia przekroczyło już nawet 1518 dolarów, jednak zaraz potem osunęło się z powrotem poniżej 1500.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Surowcowy krach może pogrążyć giełdy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 09:20
Nawet wytrawny inwestor, który niejedno już przeżył, miał prawo nie wierzyć własnym oczom, patrząc w czwartek wieczorem na 10 proc. spadek notowań ropy naftowej, 12 proc. tąpnięcie srebra oraz 3 proc. zniżkę cen złota.
rozwiń zwiń