Bez zmiany nie ma rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 10:48
Jeśli chcemy się zmienić, to musimy sami znaleźć w sobie siły i motywację. Do pomocy mamy trenera i metodę zwaną coachingiem.
Audio

Coraz więcej Polaków decyduje się na coaching. To proces doskonalenia kwalifikacji pod kierunkiem trenera przez nabywanie nowych umiejętności i korygowanie nieskutecznych zachowań. - Polega na obserwacji osoby szkolonej w trakcie wykonywanej pracy, samoocenie, informacji zwrotnej i planowaniu nowych strategii postępowania - wyjaśnia Dominika Staniewicz z Business Centre Club. Precyzuje, że to umiejętność komunikacji z ludźmi oraz zadawania pytań w taki sposób, aby osoba pytana doszła do pewnych wniosków. To właśnie ona sama ma nauczyć się analizowania swojego postępowania i znaleźć najlepsze rozwiązanie w trudnych sytuacjach, jakie będzie jej pasowało.

Ekspert podkreśla, że bez umiejętności takiej analizy nie będzie możliwe wprowadzenie zmian w swoim postępowaniu. Coaching służy osobistemu rozwojowi, różni się jednak od psychologii. Jego istotnym elementem jest partnerska relacja i wzajemne zaufanie między osobistym trenerem (z ang. 'coach') a jego uczniem. Zasadniczym zadaniem tej metody jest wsparcie osoby objętej terapią w osiągnięciu przez nią celów uzgodnionych z trenerem.

Sesje trwają od godziny do trzech, w trakcie których odbywają się rozmowy. Później dostaje się materiał do przeczytania i ustala się samodzielnie swój plan rozwoju. Trener pokazuje kierunki i możliwości, ale to wychowanek musi znaleźć w sobie siłę, żeby zrealizować zamierzenia.

Firmy zwracają się o taką pomoc najczęściej wtedy, kiedy mają problemy w zarządzaniu czy w wewnętrznej komunikacji. Pracuje tam np. świetny specjalista, ale nie umie porozumieć się z zespołem przez to, że nie potrafi jasno formułować komunikatów. Powinien się wtedy zmienić od wewnątrz.

Z coachingu korzystają duże i małe firmy, a zwłaszcza ich menadżerowie; na terapię zgłaszają się także indywidualne osoby, które zmieniają swoją ścieżkę kariery. Koszt jednej godziny coachingu waha się od 200 do 600 złotych. Proces leczenia trwa kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Taka forma wspierania rozwoju pracowników jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

Rozmawiała Justyna Golonko.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Trener indywidualny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2008 10:45
Trener indywidualny
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coaching

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 10:45
Coaching
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coaching

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 21:00
Coaching istnieje od kilku tysięcy lat. Od kilku tysięcy lat??? Chwileczkę! Tak! A Sokrates?!
rozwiń zwiń