Nie inwestuj, nie oszczędzaj

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 09:32
Mamy do czynienia z najgorszym okresem po upadku banku Lehman Brothers w 2008 roku - uważa wielu analityków. A jak to wpływa na nasze portfele?
Audio

Waluty są drogie – ich kursy wahają się nawet o kilkanaście groszy dziennie, na giełdach spadki liczone są w setkach miliardów dolarów. To, co dzieje się na rynkach, nie pozostaje bez wpływu na nasze budżety domowe.

– Raty we frankach szwajcarskich nadal są niższe niż gdybyśmy przewalutowali nasz kredyt, bądź pierwotnie zaciągnęli go w złotówkach. Lepiej przeczekać te trudne chwile teraz, niż skazywać się na zdecydowaną podwyżkę raty na stałe – tłumaczył Michał Kryński z portalu Bankier.pl.

Jego zdaniem dla osób, które mają kredyty w złotówkach, przewalutowanie się na franki będzie bardzo korzystne, przy założeniu że kursy zaczną kiedyś spadać – dojdzie wtedy także do zmniejszenia rat.

– Banki obserwują to, co globalnie dzieje się na rynkach. W momencie próby przewalutowania bardzo dobrze przyjrzą się wartości mieszkania czy domu, na który zaciągany był kredyt. Obserwujemy spadki cen nieruchomości; niewykluczone, że bank będzie chciał zabezpieczyć się dodatkowymi polisami ubezpieczeniowymi – zauważył gość "Sygnałów Dnia".

W jego opinii nie jest to dobry czas na inwestowanie i oszczędzanie. Zaznaczył również, że lokata bankowa nie służy do zarabiania, a raczej do ochrony naszego kapitału.

Rozmawiała Izabela Kostyszyn.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy spready walutowe przestaną być problemem?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 16:33
Rząd chce narzucić bankom rozwiązania, które polepszą warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można uciec przed drogim frankiem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 11:37
Niespokojna sytuacja na świecie odbija się na portfelach Polaków. Kurs franka rośnie. Jest parę sposobów jak uniknąć droższego kredytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złe wiadomości dla właścicieli kredytów we frankach

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 11:58
Bank centralny Szwajcarii pozostawił stopy procentowe bez zmian. To dobrze dla posiadaczy kredytów hipotecznych, bo oznacza, że na razie ich oprocentowanie nie wzrośnie. Gorzej, że frank jest rekordowo mocny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raty kredytów spadną, a wakacje będą tańsze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 13:48
Piotr Kuczyński uważa, że jeszcze długo będziemy mieli do czynienia ze znacznymi wahaniami kursu złotego. Jednak jest szansa na umocnienie polskiej waluty przed wakacjami, dodaje Piotr Bujak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki wykorzystują wahania na rynku walutowym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 12:47
Sławomir Kopyciński (SLD): Wprowadzenie do umowy kredytowej zapisu o maksymalnej stawce spreadu jest uczciwym rozwiązaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frank znów bije rekordy. Kosztuje ponad 3,50

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 18:30
W ciągu ostatnich godzin frank szwajcarski podrożał o ponad pół procent, chwilami osiagając poziom 3,53 groszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszmarny poniedziałek. Kurs franka i cena złota wystrzeliły

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 19:06
Wieczorem kurs franka z minuty na minutę bił kolejne granic. Po godzinie 18.45 przekroczył 3,83 zł. Cena złota późnym wieczorem przekroczyła 1719 dolarów z uncję. Europejskie i azjatyckie giełdy zamknęły się na minusie.
rozwiń zwiń