Rodzinie będzie trudniej na swoim

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 10:39
Osoby, które chciałyby skorzystać z programu "Rodzina na swoim" na starych zasadach mogą złożyć wnioski tylko do jutra 30 sierpnia.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: SXC

Od środy liczba mieszkań, które będą się kwalifikować do programu, drastycznie się zmniejszy. Eksperci szacują, że na rynku wtórnym nowe kryteria będzie spełniać zaledwie co dziesiąte mieszkanie. Obecnie co czwarty kredyt hipoteczny jest udzielany z rządową dopłatą.

Program ten będzie stopniowo wygaszany, ale banki nie zamierzają uatrakcyjniać swojej oferty i proponować podobnych kredytów. – Nie należy oczekiwać, że banki radykalnie obniżą swoje marże – mówi Michał Krajkowski z Domu Kredytowego "Notus". Wyjaśnia, że kredyty z programu "Rodzina na swoim" były tańsze, ponieważ dopłacał do nich skarb państwa, a banki komercyjne swoje zarabiały. Można się spodziewać, że teraz raty kredytów mogą w skrajnym przypadku być o 30 procent wyższe.

Warto rozważyć, na jaki kredyt się zdecydować. – Obecnie, jeśli pominąć ryzyko kursowe, najtańszy jest kredyt w euro. Są zdecydowanie korzystniejsze niż w złotych. Jeszcze niżej oprocentowane są kredyty we frankach szwajcarskich, ale praktycznie tych kredytów nie ma. Program "Rodzina na swoim" w zmienionej formia ma działać do końca przyszłego roku.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

(ag)

Czytaj także

Rodzina na swoim jeszcze działa, będzie leasing mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 15:13
Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń w Sejmie zapewniał, że wnioski o dopłaty RNS złożone odpowiednie wcześnie będą jeszcze rozpatrzone. Zapowiedział też stworzenie możliwości nabywania mieszkań bez kredytów hipotecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rodzina na swoim” także po 35 roku życia

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 11:41
Sejm głosuje nad zmianami i poprawkami do ustawy o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych „Rodzina na swoim”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma boomu na rynku mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 06:27
Ostatnie dni rządowego programu "Rodzina na swoim" nie nakręcają rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkania tanieją - sprawdzaj jakość

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 16:00
- Niższe ceny wynikają z tego, że deweloperzy chcąc pozyskać wiekszą ilość klientów, zaczynają projekty w gorszych rejonach i na tańszych gruntach - powiedział Andrzej Nizio, prezes Marvipolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkania do wzięcia od ręki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 10:03
Deweloperzy na zalegające w ofercie mieszkania dają rabaty, a za darmo dorzucają meble albo garaż.
rozwiń zwiń