Dziadkowie mogą zarabiać na tym, że są dziadkami

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 10:25
Odpłatne spotkania z wnukami? Umożliwia to obowiązująca od blisko 1,5 roku ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3.
Audio
  • Dziadkowie mogą zarabiać na tym, ze są dziadkami

- Rodzice takiego dziecka muszą podpisać z babcią lub dziadkiem umowę uaktywniającą. To forma umowy zlecenia, w której jest określone, że babcia lub dziadek opiekuje się swoim wnuczkiem w określonych godzinach i dniach. Rodzice umawiają się z dziadkami co do wysokości wynagrodzenia i, jeśli nie przekracza ono tego minimalnego, to ZUS odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne, finansując je w całości. Jeśli natomiast płacilibyśmy więcej, to wówczas ZUS finansuje składki na ubezpieczenie tylko do kwoty minimalnego wynagrodzenia, a powyżej płacą rodzice - mówi Jacek Dziekan z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Taka sytuacja opłaca się dziadkom, bo ich emerytury mogą wzrosnąć. Trzeba jednak pamiętać o limitach, które nie obowiązują tylko w wypadku babć po 60. i dziadków po 65. roku życia. - Jeśli ktoś pobiera wcześniejszą emeryturę bądź rentę i pracuje, ale zarabia poniżej 2,5 tysiąca złotych, to jest to bez konsekwencji dla jego emerytury bądź renty. Jeśli natomiast zarabia powyżej tej kwoty., to świadczenie jest proporcjonalnie zmniejszane, aż do granicy 4563 zł . Powyżej tej kwoty świadczenie ulega zawieszeniu - tłumaczy Jacek Dziekan.

Więcej w "aktualnościach ekonomicznych", ktore przygotowała Sylwia Zadrożna.

pg

Czytaj także

Renty będą wyższe od emerytur

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 11:29
Nawet jeżeli będziesz pracował do 65-67 lat, dostaniesz na emeryturze o 300-500zł mniej niż twój znajomy rencista, który odszedł z pracy 5-10 lat wcześniej - alarmuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezrobocie w Polsce sięgnie 14 procent"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 20:16
Przyznał to w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister pracy Jacek Męcina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja "zjadła" w Polsce wzrost wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 15:38
Pensje w przedsiębiorstwach w grudniu wzrosły o 2,4 prtocent, czyli dokładnie tyle ile wyniosła w tym miesiącu inflacja.
rozwiń zwiń