Kontrowersje wokół Rodziny na swoim

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 14:15
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opublikowało interpretację, która blokuje rozpatrywanie wniosków na dofinansowanie.
Audio
Mieszkanie
MieszkanieFoto: Glow Images/East News

W piątek mają się spotkać przedstawiciele Związku Banków Polskich i Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Będą wyjaśniać zamieszanie jakie wywołała interpretacja resortu w sprawie kredytów udzielonych w ramach programu Rodzina na swoim. Kontrowersje dotyczą umowy rezerwacyjnej, która wcześniej wystarczała i była bardzo popularna. Nie trzeba było bowiem ponosić kosztów zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego.

- Klient z umową rezerwacyjną szedł do banku i składał wniosek o kredyt i o dopłatę w ramach programu Rodzina na swoim. W ten sposób mógł się dowiedzieć czy dostanie kredyt i czy może nabyć wymarzone mieszkanie. Potem podpisywał umowę deweloperską w formie aktu notarialnego, a czasami nawet umowę ostateczną. Oczywiście warunki umowy musiały być takie same jak w umowie rezerwacyjne, mowa o zgodności ceny i metrażu – mówi Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Nowa interpretacja ukazała się w połowie stycznia. A chodzi o to jak traktujemy umowę rezerwacyjną, czy jest to umowa zobowiązująca czy też nie.

Niektóre banki rozpatrują złożone w zeszłym roku według dotychczasowych zasad. Inne jednak się wstrzymują. - Interpretacja generuje określone ryzyko dla banku. Może się bowiem okazać, że te dopłaty do oprocentowania nie będą do banku przekazane - Jerzy Bańka, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

Problem może dotyczyć kilku tysięcy rodzin.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej posłuchaj audycji „Aktualności ekonomiczne”.

Czytaj także

Mieszkania coraz tańsze

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 14:50
W lutym mieszkania na rynku wtórnym najbardziej potaniały w Sopocie, Poznaniu i Szczecinie - wynika z raportu serwisu nieruchomości Oferty.net i doradców finansowych Open Finance.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z Rodziną na swoim. Czas na Mieszkanie dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 13:43
W tym roku ma ruszyć nowy program pomocy dla kupujących mieszkania. Na zmianach skorzystają deweloperzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkania w rok staniały o ponad 13 proc.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 14:35
Indeks cen transakcyjnych mieszkań, liczony przez Open Finance i Home Broker, w 2012 roku stracił na wartości 13,3 proc. To największy roczny spadek w jego pięcioletniej historii.
rozwiń zwiń