Przedsiębiorcy z terenów wiejskich dostaną dotacje

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:57
Od poniedziałku ARiMR zaczyna przyjmowanie wniosków o dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich. Jedna firma może otrzymać 300 tys. zł
Audio
  • Od 15 kwietnia można składać wnioski o dotację dla mikroprzedsiębiorstw w ARiMR
Przedsiębiorcy z terenów wiejskich dostaną dotacje
Foto: Glow Images/East News

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich. Będzie on trwał od 15 do 26 kwietnia. Wnioski można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce działania firmy. Aplikację można też przesłać listem poleconym.

- Nabór będzie prowadzony w 15 województwach z wyłączeniem Wielkopolski - mówi Grażyna Wereszczyńska z ARiMR.

Planowana lub istniejąca już działalność musi być zlokalizowana na terenach wiejskich. Wysokość dotacji zależy od tego, ile osób znajdzie pracę w mikroprzedsiębiorstwie. - Maksymalny limit pomocy wynosi 300 tys. zł, a refundacji podlega 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Ale w zamian beneficjent zobowiązuje się do utworzenia i utrzymania przez okres dwóch lat co najmniej trzech miejsc pracy. Gdy liczba utworzonych miejsc pracy jest mniejsza, to zmniejsza się też kwota przyznanej pomocy - mówi Grażyna Wereszczyńska. Przy dwóch miejscach pracy jest to 200 tys. zł, a przy jednym - 100 tys. zł.

Do kosztów zaliczyć można m.in. budowę obiektów niemieszkalnych, zakup maszyn, narzędzi i wyposażenia, a w niektórych przypadkach także samochodów nieosobowych.

Ważną zmianą w stosunku do poprzedniego naboru  jest usunięcie z wykazu działalności przetwórstwa i sprzedaży produktów rolnych oraz usług dla rolnictwa. Zniesiono też górną granicę wieku wnioskodawcy.

Więcej o dotacjach dla mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich słuchaj w "Informatorze ARiMR".

Zobacz więcej na temat: dotacja firma Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unijne pieniądze na e-biznes się marnują, Dostaje je co 10

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 06:33
Pieniądze z Unii Europejskiej na rozwój e-biznesu trafią tylko do co dziesiątej firmy, ubiegającej się o nie. Przegrani będą mieć jeszcze szanse na dogrywkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tegoroczne szanse na dofinansowanie inwestycji w IT

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 00:00
Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych wciąż może być współfinansowane przez fundusze unijne, nawet w 70%. Ostatnie wnioski o dotacje w programach pomocowych można składać do końca 2012 r. Spółka Pentacomp przygotowała zestawienie programów, które przedsiębiorcy mogą jeszcze wykorzystać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlaskie wspiera e-usługi i technologie informacyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 15:07
W Regionalny Programie Operacyjnym przeznaczono na ten cel 36,1 mln zł. Szanse na środki mają mikro, małe i średnie firmy, które zgłoszą się do konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska hojniej pomaga polskim firmom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 07:08
70 miliardów złotych z Brukseli, które już rozdzielono, dały impuls do zainwestowania 100 miliardów złotych - wyliczył "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń