Robert Korzeniowski: w Dniu Niepodległości budujmy mosty, zamiast na nich walczyć

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 18:26
Czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym ubolewa nad rozruchami do jakich doszło podczas Święta Niepodległości. Chwali za to takie inicjatywy, jak Bieg Niepodległości.
Audio
  • Robert Korzeniowski w audycji "Popołudnie z Jedynką" (PR1)
Uczestnicy na 10-kilometrowej trasie XXVI Biegu Niepodległości w Warszawie
Uczestnicy na 10-kilometrowej trasie XXVI Biegu Niepodległości w WarszawieFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Warto się zastanowić co możemy wnieść do tej niepodległości, jak tę wolność wykorzystać. Dzisiaj brałem udział w Biegu Niepodległości. Spotkało się tam ponad 13 tys. ludzi. Byli tam nie tylko Polacy, ale również ludzie z różnych zakątków Europy. Ja startowałem wraz z Ilją Markowem - moim przyjacielem z Rosji i stoczyliśmy piękną walkę fair play. Uważam, że są takie chwile, daty, miejsca, gdzie można się nauczyć budować mosty, a nie na mostach walczyć - mówi Robert Korzeniowski, ubolewając nad starciami, do jakich doszło w Warszawie w Święto Niepodległości.

Tegoroczny Bieg Niepodległości był poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze.

Burzliwe Święto Niepodległości. Zamieszki na ulicach Warszawy [relacja] >>>

W dniu 11 listopada Robert Korzeniowski został drugim polskim członkiem Galerii Sław IAAF - poinformowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Od 2012 roku, w którym utworzono Hall of Fame z okazji 100-lecia IAAF, należy do niej zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich Irena Szewińska. Wówczas do Galerii Sław wprowadzono 24 sportowców, przed rokiem następnych 12 i teraz kolejną grupę.

Korzeniowski będzie drugim Polakiem w Galerii Sław lekkiej atletyki >>>

- Bardzo się cieszę. Poza całym aspektem osobistym - jako Polacy mamy coś do pokazania i możemy się czymś istotnym pochwalić. Obok mnie będzie Heike Drechsler, czy Hicham El Guerrouj - wielkie sławy. Jesteśmy z różnych krajów, nawet kontynentów, a przecież mamy coś ważnego do powiedzenia - ja mam tę polską historię - zaznaczył gość Jedynki.

Gość Jedynki mówił także o sztafecie Biegiem na Majdan.

***

Audycja: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Mariusz Syta

Gość: Robert Korzeniowski

Data emisji: 11.11.2014

Godzina emisji: 15.00 - 19.00

man, polskieradio.pl, PR1/pg

Czytaj także

IAAF ratyfikował rekord świata Anity Włodarczyk w rzucie młotem

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 13:31
W środę Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) ratyfikowało rekord świata w rzucie młotem Anity Włodarczyk. Zawodniczka Skry Warszawa 31 sierpnia podczas mityngu w Berlinie osiągnęła wynik 79,58.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korzeniowski będzie drugim Polakiem w Galerii Sław lekkiej atletyki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:33
Robert Korzeniowski, czterokrotny złoty medalista olimpijski i trzykrotny mistrz świata w chodzie sportowym, zostanie drugim polskim członkiem Galerii Sław IAAF - poinformowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tazbir: dziś mamy patriotyzm żądaniowy, który musi być opłacany

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 17:00
- Patriotyzm XXI roku jest patriotyzmem wewnątrz roszczeniowym. Pod koniec wieku zmiana opcji etnicznych przestanie być czymś zasługującym na bezwarunkowe potępienie - mówi prof. Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń