Marek Napiórkowski: tym razem nie pożyczam swojego talentu, tylko lideruję

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 15:25
- W swojej dyskografii mam 140 płyt. Na ogół jednak było to wypożyczanie swojego talentu, nie zawsze liderowanie. "UP!” to jedna z tych płyt, które firmuję swoim nazwiskiem - mówił w Jedynce Marek Napiórkowski, jeden z najlepszych polskich gitarzystów jazzowych.
Audio
  • Marek Napiórkowski o płycie "UP!" (Muzyczna Jedynka)
Marek Napiórkowski
Marek NapiórkowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Płyta "UP!" ukazała się w październiku. Po świetnie przyjętych albumach "NAP" i "Wolno" oraz koncertowej płycie "KonKubiNap" Marek Napiórkowski zdecydował się na niemal orkiestrowy rozmach. - Jest to o tyle szczególna płyta w mojej dyskografii, że gra na niej na raz 14 osób. Muzykę, którą napisałem, przepięknie zaaranżował na nonet muzyków klasycznych (flet, obój, dwa klarnety, klarnet basowy, puzon, fagot, waltornia i wiolonczela - przyp. red.) i kwintet jazzowy Krzysztof Herdzin - tłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Marek Napiórkowski .

Kompozycje na płycie "UP!" zagrał zespół złożony ze znakomitych jazzmanów: Krzysztofa Herdzina (fortepian), Amerykanina Clarence'a Penna (perkusja), Roberta Kubiszyna (kontrabas i gitara basowa), Adama Pierończyka (saksofony sopranowy i tenorowy) oraz Henryka Miśkiewicza (klarnet basowy). W sesji nagraniowej wziął też udział zespół złożony z muzyków klasycznych. - To kolorowy twór. Wspólnie z Krzysztofem Herdzinem ustaliliśmy, że fajnie to zabrzmi, jeśli nie będzie takie dosłowne. Nie chcieliśmy stricte kwintetu dętego bądź kwartetu smyczkowego - podkreślał Marek Napiórkowski.

Płytę "UP!" otwiera utwór "Szkice piórkiem". Tytuł jest inspirowany książką Andrzeja Bobkowskiego pod tym samym tytułem. - Tak mi się skojarzyło. Opowieść w tej książce dotyczy podróży przez Francję w czasie wojny. To fantastyczna literatura. Dopiero teraz słyszymy o niej głośno. Przez lata ze względów polityczno-ogólnych nie była dostępna - mówił jazzman.

ALFABET BOBKOWSKIEGO - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>

Rozmawiał Paweł Sztompke.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

pg

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA płyta

Czytaj także

Tomasz Stańko: lepiej czuć, niż werbalizować

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 13:17
- W jazzie używamy mało słów. Jest coraz więcej rzeczy z wielu dziedzin, o których wiem, że lepiej ich nie werbalizować. Werbalizacja zmienia bowiem sens pewnych zjawisk - mówił Tomasz Stańko w jedynkowym "Spotkaniu z Mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bachleda: nie jest łatwo wyśpiewać polski język

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 13:47
- Pracuję już nad nową płytą, ale robię to w dwóch językach i chcę się dobrze przygotować wokalnie. Przejście z francuskiego na polski nie jest dla mnie łatwe - powiedział w Jedynce Andrzej Bachleda. W grudniu muzyk z polsko-francuskim zespołem wystąpi na koncertach w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran: nie chcę istnieć na siłę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 14:42
- Każdy muzyk tworzy po to, żeby zostać zauważonym i zaakceptowanym przez publiczność. U mnie nie dzieje się to jednak za wszelką cenę – mówiła w Jedynce Lora Szafran.
rozwiń zwiń