Borys Lankosz bierze na warsztat "Ciemno, prawie noc" i "Ziarno prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 12:34
Głośny pełnometrażowy debiut tego reżysera - "Rewers" (2009) - był kryminałem w stylu "noir". Borys Lankosz zamierza wkrótce powrócić do kina gatunkowego, ekranizując książkę Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" (Nagroda Nike 2013).
Audio
  • Borys Lankosz o ekranizacjach "Ziarna prawdy" i "Ciemno, prawie noc" (Aktualności kulturalne/Jedynka)
Borys Lankosz
Borys LankoszFoto: PAP/Leszek Szymański

- W przypadku tej książki mamy do czynienia bardziej z horrorem. To też jest gatunek, który bardzo cenię. Ambitny, dobry horror to rzadkość i chciałbym się zmierzyć z opowieścią o współczesnej Polsce w takiej właśnie formie - tłumaczył gość Jedynki.

Nagroda Literacka Nike dla Joanny Bator >>>

Jeden z wątków książki Joanny Bator traktuje o sytuacji w Polsce po katastrofie smoleńskiej. - Wyjechałem z Polski do Stanów Zjednoczonych chwilę po katastrofie smoleńskiej. To był dla mnie bardzo intensywny i ważny zawodowy czas. Gdy już wróciłem, okazało się, że właśnie rozpoczęły się ekshumacje ofiar katastrofy. Ta "sklejka" była dla mnie bardzo bolesna. Miałem poczucie pewnego "dnia świstaka" i szalonej pętli, w której moja ojczyzna utknęła. Chciałbym o tym opowiedzieć - zdradził Borys Lankosz.

Pamiętnik Pani Hanki. Borys Lankosz: precyzyjna intryga szpiegowska >>>

Do końca 2014 roku gotowy ma być scenariusz ekranizacji "Ciemno, prawie noc". Zdjęcia do filmu ruszą prawdopodobnie w 2015 roku.

Wcześniej, bo w kwietniu tego roku Borys Lankosz rozpocznie kręcenie "Ziarna prawdy" według powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. To druga opowieść z zapowiadanej trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim. Tym razem bohater wyjeżdża z Warszawy do Sandomierza, gdzie powierzone zostaje mu śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

- Wydaje się, że w mieście grasuje morderca, którego do zbrodni pcha obraz wiszący od 400 lat w sandomierskiej katedrze. Przedstawia on mord rytualny i Żydów, którzy przy pomocy beczki nabitej gwoźdźmi zamieniają katolickie niemowlę w krew na macę. Wznieca to oczywiście natychmiast wszystkie uśpione antysemickie demony, ale też aktywuje stronę tych, którzy odpowiadają za polityczną poprawność. Kojarzy mi się to jako żywo z obecną sytuacją w Polsce - tłumaczył reżyser. Zdjęcia do filmu "Ziarno prawdy" będą kręcone w Sandomierzu.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg

Czytaj także

Miłoszewski: "Bezcenny" to więcej prawdy niż fikcji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 20:45
- Zaginione dzieła sztuki to dziedzina, o której właściwie nic nie wiemy. Im dłużej szukałem w źródłach, tym więcej znajdowałem rzeczy, które sprawiły, że niewiele musiałem w tej powieści zmyślać. Nawet szalony kolekcjoner istniał naprawdę - opowiada pisarz Zygmunt Miłoszewski o fabule swojego najnowszego kryminału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętnik Pani Hanki. Borys Lankosz: precyzyjna intryga szpiegowska

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 18:00
- Zadziałało kilka spraw, w tym fantastyczna powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, talent Antoniego Marianowicza i piosenki Jerzego Wasowskiego - powiedział w radiowej Jedynce o kulisach powstawania musicalu "Pamiętnik Pani Hanki" Borys Lankosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Literacka Nike dla Joanny Bator

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 22:04
- Bardzo się cieszę z tej nagrody - mówi radiowej Jedynce Joanna Bator, laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Jury konkursu nagrodziło jej powieść "Ciemno, prawie noc".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor zdjęć do "Ediego" i "Papuszy": "brzydkie" zdjęcia służą opowieści

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 17:20
- W robieniu zdjęć do filmu ważne jest, by myśleć o całości. Chodzi o to, by one podprowadzały widza, powodowały emocje - mówił operator Krzysztof Ptak w jedynkowym "Spotkaniu z mistrzem".
rozwiń zwiń