X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Borys Lankosz bierze na warsztat "Ciemno, prawie noc" i "Ziarno prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 12:34
Głośny pełnometrażowy debiut tego reżysera - "Rewers" (2009) - był kryminałem w stylu "noir". Borys Lankosz zamierza wkrótce powrócić do kina gatunkowego, ekranizując książkę Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" (Nagroda Nike 2013).
Audio
  • Borys Lankosz o ekranizacjach "Ziarna prawdy" i "Ciemno, prawie noc" (Aktualności kulturalne/Jedynka)
Borys Lankosz
Borys LankoszFoto: PAP/Leszek Szymański

- W przypadku tej książki mamy do czynienia bardziej z horrorem. To też jest gatunek, który bardzo cenię. Ambitny, dobry horror to rzadkość i chciałbym się zmierzyć z opowieścią o współczesnej Polsce w takiej właśnie formie - tłumaczył gość Jedynki.

Nagroda Literacka Nike dla Joanny Bator >>>

Jeden z wątków książki Joanny Bator traktuje o sytuacji w Polsce po katastrofie smoleńskiej. - Wyjechałem z Polski do Stanów Zjednoczonych chwilę po katastrofie smoleńskiej. To był dla mnie bardzo intensywny i ważny zawodowy czas. Gdy już wróciłem, okazało się, że właśnie rozpoczęły się ekshumacje ofiar katastrofy. Ta "sklejka" była dla mnie bardzo bolesna. Miałem poczucie pewnego "dnia świstaka" i szalonej pętli, w której moja ojczyzna utknęła. Chciałbym o tym opowiedzieć - zdradził Borys Lankosz.

Pamiętnik Pani Hanki. Borys Lankosz: precyzyjna intryga szpiegowska >>>

Do końca 2014 roku gotowy ma być scenariusz ekranizacji "Ciemno, prawie noc". Zdjęcia do filmu ruszą prawdopodobnie w 2015 roku.

Wcześniej, bo w kwietniu tego roku Borys Lankosz rozpocznie kręcenie "Ziarna prawdy" według powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. To druga opowieść z zapowiadanej trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim. Tym razem bohater wyjeżdża z Warszawy do Sandomierza, gdzie powierzone zostaje mu śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

- Wydaje się, że w mieście grasuje morderca, którego do zbrodni pcha obraz wiszący od 400 lat w sandomierskiej katedrze. Przedstawia on mord rytualny i Żydów, którzy przy pomocy beczki nabitej gwoźdźmi zamieniają katolickie niemowlę w krew na macę. Wznieca to oczywiście natychmiast wszystkie uśpione antysemickie demony, ale też aktywuje stronę tych, którzy odpowiadają za polityczną poprawność. Kojarzy mi się to jako żywo z obecną sytuacją w Polsce - tłumaczył reżyser. Zdjęcia do filmu "Ziarno prawdy" będą kręcone w Sandomierzu.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłoszewski: "Bezcenny" to więcej prawdy niż fikcji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 20:45
- Zaginione dzieła sztuki to dziedzina, o której właściwie nic nie wiemy. Im dłużej szukałem w źródłach, tym więcej znajdowałem rzeczy, które sprawiły, że niewiele musiałem w tej powieści zmyślać. Nawet szalony kolekcjoner istniał naprawdę - opowiada pisarz Zygmunt Miłoszewski o fabule swojego najnowszego kryminału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętnik Pani Hanki. Borys Lankosz: precyzyjna intryga szpiegowska

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 18:00
- Zadziałało kilka spraw, w tym fantastyczna powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, talent Antoniego Marianowicza i piosenki Jerzego Wasowskiego - powiedział w radiowej Jedynce o kulisach powstawania musicalu "Pamiętnik Pani Hanki" Borys Lankosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Literacka Nike dla Joanny Bator

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 22:04
- Bardzo się cieszę z tej nagrody - mówi radiowej Jedynce Joanna Bator, laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Jury konkursu nagrodziło jej powieść "Ciemno, prawie noc".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor zdjęć do "Ediego" i "Papuszy": "brzydkie" zdjęcia służą opowieści

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 17:20
- W robieniu zdjęć do filmu ważne jest, by myśleć o całości. Chodzi o to, by one podprowadzały widza, powodowały emocje - mówił operator Krzysztof Ptak w jedynkowym "Spotkaniu z mistrzem".
rozwiń zwiń