Pamiętajmy o Czesławie Niemenie. Kochajmy go i szanujmy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 10:00
Z takim apelem wystąpił dziennikarz muzyczny i autor książki "Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?” Dariusz Michalski. 17 stycznia minie 10 lat od śmierci jednego z największym polskich muzyków i kompozytorów.
Audio
  • Dariusz Michalski o Czesławie Niemenie (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Czesław Niemen
Czesław Niemen

- Był ponad wszystko i wszystkich. Patrzyłem na niego z wielkim podziwem - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Michalski.

Autor książki "Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?” wspominał, że poznał Niemena w 1967 roku po jego największym sukcesie, czyli piosence "Dziwny jest ten świat". - Inaczej się nosił, inaczej wyglądał, inaczej krzyczał broniąc praw naszego pokolenia - powiedział Michalski. Panowie zaprzyjaźnili się do tego stopnia, że Niemen poprosił go nawet o prowadzenie swoich koncertów. - Nauczyłem się przy niem tzw. konferansjerki. To były fantastyczne lata - tłumaczył Michalski.

Dziennikarz muzyczny przyznał jednak, że czasami między nimi iskrzyło. - Napisałem kiedyś w Sztandarze Młodych, że Niemen wrócił zza granicy z nowym sprzętem, który testował na publiczności. Zatytułowałem tekst za Julianem Tuwimem  "Fraszka, igraszka, zabawka blaszana". Czesław obraził się aż na 2,5 roku, ale potem doszło do przebaczenia i przyjaźń wróciła - przyznał Michalski.

Michalski tłumaczył w rozmowie z Pawłem Sztompke, że Czesław Niemen kochał swoje instrumenty. - To był człowiek renesansu, który jednocześnie wierzył w specyficzny kalendarz i zegar. Wiedział, że pojutrze też będzie pojutrze. To, co inny by już skończył, on rozkładał na czynniki pierwsze, dosmaczał i dopieszczał. Natomiast słuchacz i wydawca płyty czekali - powiedział Michalski. Jego zdaniem kariera Czesława Niemena powinna być opisana również i w ten sposób.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Dla Olka Klepacza mistrz absolutny to Czesław Niemen

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 21:33
- Jedyny i niepowtarzalny. Kiedyś raz widziałem go na żywo i do tej pory pamiętam to wszystko co sobie wyobraziłem patrząc na niego - mówi wokalista Formacji Nieżywych Schabuff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodowicz: żeby zobaczyć Niemena wchodziłam po kratach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 18:14
To wspomnienie Maryli Rodowicz związane z Festiwalem w Opolu dotyczy okresu, gdy jeszcze nie była znaną piosenkarką. Jak wielu innych Polaków w latach 60. ubiegłego wieku nie miała też telewizora...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Niemen i młode talenty na Festiwalu Niemen NON STOP

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:26
W dniach 25-26 października Słupsk po raz kolejny będzie stolicą muzyki Czesława Niemena. Podczas 8. Festiwalu Niemen NON STOP wystąpią m.in. młodzi soliści i zespoły z całej Polski oraz Natalia Niemen. Patronem imprezy jest radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Niemen, córka Czesława Niemena, śpiewała w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 23:00
Czesław Niemen - nazywany “największym emigrantem z Grodzieńszczyzny drugiej połowy XX wieku” - powrócił we wspomnieniach i ze swoją muzyką do Grodna.
rozwiń zwiń