Prawdziwa gratka dla fanów. "Jazzowe piątki" w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 12:25
Obara, Wania, Kochan, Clavis, Peacock, Speed takie tuzy światowego jazzu zagrają w Warszawie. W piątek 17 stycznia startuje nowy cykl koncertów jazzowych w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Co miesiąc będzie koncert z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd.
Audio
  • Mariusz Adamiak o jazzowych piątkach w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (Muzyczna Jedynka)
Mariusz Adamiak
Mariusz AdamiakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Mariusz Adamiak, organizator m.in. Warsaw Summer Jazz Days, zwraca uwagę, że jazz, choć ma wielu fanów, jest muzyka niszową. - I to dla tych fanów będą koncerty w Studiu imienia Lutosławskiego - mówi gość radiowej Jedynki. Koncerty będą odbywały się co miesiąc, w piątki, i będą transmitowane przez radiową Dwójkę. Choć pierwszy koncert będzie retransmitowany.
Są już zagwarantowane terminy do końca roku. - Wiem, kto będzie występował 18 grudnia - zdradza Adamiak w "Muzycznej Jedynce". Zapowiada, że będzie występowało wielu świetnych światowych muzyków europejskich i amerykańskich, ale też polskich. 28 lutego wystąpi Maciej Obara ze swoim kwartetem złożonym z muzyków norweskich. - W tej chwili Maciek Obara to jeden z naszych najlepszych towarów eksportowych, a są tacy, którzy uważają, że to jeden z najlepszych muzyków jazzowych - zachwala organizator. Zapowiada, że w cyklu wystąpią też Dominik Wania, Jacek Kochan, ale będą też gwiazdy, jak na przykład Louis Clavis, Gary Peacock, Chris Speed.

Jazz w moje.polskieradio.pl >>> Posłuchaj

Podczas pierwszego piątkowego koncertu będzie wykorzystana wiolonczela, która wydaje się być mało jazzowym instrumentem. Mariusz Adamiak nie zgadza się z tą opinią, choć przyznaje, że podczas koncertów jazzowych wiolonczela jest wykorzystywana stosunkowo rzadko. Wystąpi ERIK FRIEDLANDER´s BONEBRIDGE BAND w składzie Erik Friedlander - wiolonczela, Doug Wamble - gitary, Trevor Dunn - bas, Michael Sarin - perkusja.
Mariusz Adamiak zapowiada przy okazji, że w tym roku podczas Warsaw Summer Jazz Days wystąpią znakomici artyści, choć w Polsce mniej znani. Zauważa, że festiwal będzie musiał stoczyć bitwę z Mundialem, bo finał imprezy przypada w tym samym dniu, co finał piłkarskich mistrzostw.
Rozmawiał Paweł Sztompke.
"Muzyczna Jedynka" od poniedziałku do piątku od godz. 13 do 15
(ag)

Czytaj także

Tomasz Stańko: lepiej czuć, niż werbalizować

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 13:17
- W jazzie używamy mało słów. Jest coraz więcej rzeczy z wielu dziedzin, o których wiem, że lepiej ich nie werbalizować. Werbalizacja zmienia bowiem sens pewnych zjawisk - mówił Tomasz Stańko w jedynkowym "Spotkaniu z Mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran: nie chcę istnieć na siłę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 14:42
- Każdy muzyk tworzy po to, żeby zostać zauważonym i zaakceptowanym przez publiczność. U mnie nie dzieje się to jednak za wszelką cenę – mówiła w Jedynce Lora Szafran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesimir Dębski: muzyka niepoważna zszargała mi opinię

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 19:00
- Czasem pisałem jakąś piosenkę w ciągu kilku minut. I niestety to ona stawała się bardzo popularna, przykrywając tę twórczość, która jest dla mnie naprawdę ważna - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grammy dla Włodzimierza Pawlika? Najważniejsza jest nominacja

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 15:45
Tak jak w przypadku Oskarów mówi się, że przy nagrodach Grammy najważniejsza jest nominacja, a później "się zobaczy", bo "wszystko w rękach pana Boga" - zażartował w radiowej Jedynce pianista jazzowy i kompozytor Włodzimierz Pawlik. Jego płyta "Night In Calisia" została nominowana do nagrody Grammy.
rozwiń zwiń