Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
Audio
  • Natalia Niemen o twórczości taty i projekcie "Niemen mniej znany" (Muzyczna Jedynka)
Natalia Niemen w studiu radiowej Jedynki
Natalia Niemen w studiu radiowej JedynkiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce" >>>

Gdy na jubileuszowym 50. Krajowym Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu Natalia Niemen wykonała "Dziwny jest ten świat", komentarzom nie było końca. Posypały się słowa i pochwały, i krytyki. Sama wokalistka przyznała w "Muzycznej Jedynce" , że nigdy nie zamierzała śpiewać utworów swojego taty. - Było to dla mnie absolutnie niedorzeczne. Dlaczego miałabym śpiewać utwory Niemena? Tylko dlatego, że jestem jego córką, śpiewam i muzykuję? - mówiła w radiowej Jedynce.

Jedyny powód, jaki znalazła, to chęć kontynuowania pragnienia Czesława Niemena, który ogromny wysiłek włożył w przygotowanie kilku swoich mniej znanych krążków, szczególnie w warstwie tekstowej. - Nie przypominam sobie, by w ciągu tych dziesięciu lat od śmierci taty ktokolwiek ze znamienitych wykonawców brał się za utwory z płyty "spodchmurykapelusza". Nie rozumiałam dlaczego tego nie robią. Pomyślałam, że skoro była tak niedoceniona, a jest tego jak najbardziej godna, postanowiłam sama wziąć się do roboty - wyjaśniła w Jedynce.

Jak wyglądała praca muzyków towarzyszących Natalii nad aranżacją utworów Czesława Niemena dowiesz się z rozmowy na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Zgodnie z przewidywaniami Natalia spotkała się z oskarżeniami o żerowanie na twórczości ojca, ale nie zamierza rezygnować. W programie "Natalia Niemen prezentuje: Niemen mniej znany" znalazły się utwory z płyt "Terra Deflorata" i "spodchmurykapelusza", a także kilka bardziej znanych piosenek z repertuaru Czesława Niemena. Po pierwszych koncertach przekonała się jak bardzo słuchaczy zaskakują kompozycje i aktualne do dziś teksty ojca. - O to mi właśnie chodziło, by tak "podprądyzmowo" chwycić ludzi i zwrócić uwagę, że to nie był tylko piosenkarz "Papug", "Snu o Warszawie" i "Wspomnienia". To był facet, który mógł daleko więcej powiedzieć, gdyby żył - podkreśliła Natalia Niemen.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Z czym wiąże się wzrastanie w rodzinie znanej osoby i co zmieniło się w życiu Natalii Niemen po zeszłorocznym występie na Festiwalu w Opolu ? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Zbigniew Zegler.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz/aj)

Czytaj także

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Muzycznej Jedynce" przypominamy znaną i mniej znaną twórczość Niemena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 23:59
Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. Miesiąc, jaki łączy te daty spędzimy w "Muzycznej Jedynce" z Czesławem Niemenem, jednym z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Niemen: Czesław nie pojmował obłudy, stąd utwór "Dziwny jest ten świat"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 17:06
- To nie jest song przeciw wojnie w Wietnamie. Chciałabym to sprostować, bo często używa się go do reportaży. Tu chodzi o relacje międzyludzkie - mówiła Małgorzata Niemen w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemen i Norwid - współodczuwanie poetów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 21:45
Do śpiewania poezji namówił Czesława Niemena Wojciech Młynarski. W wierszach Norwida muzyk znalazł nie tylko podobne rozumienie świata, ale i bodziec, by samemu pisać teksty.
rozwiń zwiń