Czesław Niemen: byłem regionalny, ale nie narodowy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:24
- Próbowałem zrobić karierę międzynarodową, ale nie udało się. Prawdopodobnie dlatego, że byłem zbyt regionalny. Nie chcę powiedzieć, że narodowy, bo to nieprawda. Od zawsze miałem potrzebę docierania do źródeł z szerokiego świata - mówił Czesław Niemen w rozmowie z Hanną Marią Gizą.
Audio
  • Czesław Niemen o tym dlaczego nie zrobił światowej kariery i roli muzyki w swoim dzieciństwie (Muzyczna Jedynka)
Czesław Niemen podczas koncertu Złote Przeboje w warszawskiej Sali Kongresowej w 1998 roku
Czesław Niemen podczas koncertu "Złote Przeboje" w warszawskiej Sali Kongresowej w 1998 rokuFoto: PAP/CAF-Adam Urbanek

Archiwalny wywiad udzielony radiowej Dwójce przypominamy w związku z miesiącem Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce".

Czesław Niemen był jednym z niewielu polskich piosenkarzy, którzy mieli szansę zrobić światową karierę. - To dobrze, że nie mieszkam w Hollywood, na Beverly Hills. To dobrze, że nie mam pałacu. I w ogóle jest dobrze tak, jak jest - mówił z przekonaniem artysta.

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą >>>

Niemen wychowywał się w Starych Wasiliszkach na terenie dzisiejszej Białorusi. W rodzinnym domu bardzo ważną rolę pełniła muzyka. Ojciec należał do miejscowej orkiestry, a oboje rodzice i starsza o 10 lat siostra śpiewali w kościelnym chórze. Od najmłodszych lat talent wokalny przejawiał również autor wielu późniejszych przebojów, jak "Dziwny jest ten świat", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie".

Małgorzata Niemen: Czesław nie pojmował obłudy, stąd utwór "Dziwny jest ten świat" >>>

- Miałem bardzo wysoki dyszkant i często się popisywałem. Ojciec mówił wtedy, że rośnie nowy Kiepura. Byłem bardzo ciekaw kto to taki? Zawsze słyszałem, że to ktoś światowej sławy. Bardzo mnie intrygowało co to takiego, ta "światowa sława"? - wspominał Czesław Niemen.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu.

pg/tj

Zobacz więcej na temat: Czesław Niemen MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata poznaje Czesława Niemena: nie od razu zaiskrzyło

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 15:24
- Zadziałał na mnie, ale pomyślałam, że to bez sensu - jakaś tam Małgosia, a tutaj wielki artysta - powiedziała Małgorzata Niemen. W cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" wspominała swoje pierwsze spotkania z Czesławem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Niemen: Czesław nie pojmował obłudy, stąd utwór "Dziwny jest ten świat"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 17:06
- To nie jest song przeciw wojnie w Wietnamie. Chciałabym to sprostować, bo często używa się go do reportaży. Tu chodzi o relacje międzyludzkie - mówiła Małgorzata Niemen w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemen i Norwid - współodczuwanie poetów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 21:45
Do śpiewania poezji namówił Czesława Niemena Wojciech Młynarski. W wierszach Norwida muzyk znalazł nie tylko podobne rozumienie świata, ale i bodziec, by samemu pisać teksty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń