Zespół Mafia: dojrzeliśmy i wracamy z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:16
- W sensie medialnym mieliśmy długą przerwę. Nie ominęły nas też twórcze problemy. Wracamy, bo wreszcie możemy się wypowiedzieć artystycznie - powiedział w radiowej Jedynce Roman Słomka z zespołu Mafia. 3 lutego 2014 roku światło dzienne ujrzy najnowszy album grupy pt. "Ten świat nie jest zły" .
Audio
  • Roman Słomka i Tomek Bracichowicz z zespołu Mafia o płycie "Ten świat nie jest zły" (Muzyczna Jedynka)
Zbigniew Zegler z muzykami zespołu Mafia Romanem Słomką i  Tomkiem  Barcichowiczem
Zbigniew Zegler z muzykami zespołu Mafia Romanem Słomką i Tomkiem Barcichowiczem Foto: Jacek Konceki/Polskie Radio

Na szóstą płytę muzycy kazali czekać swoim fanom aż 9 lat. Jednak zdaniem Słomki warto było, bo jest ona mocną wypowiedzią artystyczną. - Odkąd stuknęło nam po 40 lat, należałoby przestać pajacować i buntować się - przyznał artysta.

Na albumie "Ten świat nie jest zły" zabierają głos nt. problemów współczesnego świata. - Śpiewamy o wojnie, o cynizmie w polityce, o miłości, o wszelkich przejawach życia - wyjaśnił Słomka w rozmowie ze Zbigniewem Zeglerem.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Każdy tekst na płycie to osobna opowieść. Ich autorem jest Tomek Kordeusz, a śpiewa Tomek Bracichowicz. - Byłem przy ich tworzeniu, dopracowywaliśmy je na etapie nagrywania partii wokalnych. Utożsamiam się z tym, podpisuję się pod tym rękami i nogami - powiedział wokalista.

Bracichowicz przyznał, że publiczność nadal bardzo mocno kojarzy ich zespół z Andrzejem Piasecznym. - Pamiętam, że jako nastolatek zdzierałem do oporu kasetę "Gabinety" (druga płyta zespołu Mafia) - powiedział. Jednak jego zdaniem jakiekolwiek porównywania go do "Piaska" nie mają sensu. - W muzyce nie ma czegoś takiego, jak lepszy i gorszy. Nie uznaję takich porównań. Nie można powiedzieć, że Sting jest lepszy od Clapton. Jest inny - tłumaczył wokalista.

Weekend z gwiazdą: Andrzej Piaseczny o śpiewaniu z Mafią >>>

Można powiedzieć, że płyta "Ten świat nie jest zły" ukaże z okazji 20-lecia działalności zespołu. W 1993 roku na festiwal w Jarocinie muzycy zabrali ze sobą pierwsze egzemplarze debiutanckiego albumu pt. "Mafia". Natomiast album "Ten świat nie jest zły" został nagrany latem 2013 roku. Krążek promuje singiel "Będziemy niewidzialni", który był Piosenką Dnia Radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Andrzej Piaseczny: koncerty zawsze są najcenniejsze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 14:16
- Wtedy muzyka brzmi jak powinna - powiedział w "Muzycznej Jedynce" wokalista Andrzej Piaseczny, który koncertem w Gdańsku 29 listopada rozpocznie trwającą do końca grudnia trasę koncertową promującą płytę "Zimowe piosenki". Muzykę skomponował do niej Seweryn Krajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katharsis", czyli el-muzyka Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 11:56
Termin el-muzyka wymyślili Czesław Niemen z Markiem Bilińskim. - Naradzili się przed mikrofonem publicznego radia, że będą go używać w odniesieniu do muzyki elektronicznej - wyjaśnił w radiowej Jedynce muzyczny dziennikarz Jerzy Kordowicz.
rozwiń zwiń