Monika Borzym: z twórczością Wasowskiego jestem bardzo zaprzyjaźniona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:08
- Nie ukrywam, że, gdy Krzysztof Herdzin zaproponował mi zaśpiewanie jednego z utworów na płycie "Wasowski odnaleziony", skakałam z radości - mówiła w Jedynce wokalistka jazzowa Monika Borzym.
Audio
  • Monika Borzym o pracy nad płytą "Wasowski odnaleziony" oraz własnym krążku (Muzyczna Jedynka)
Monika Borzym
Monika BorzymFoto: W. Kusiński/PR

Płyta "Wasowski odnaleziony. Ktoś zbudził mnie", która ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, została wydana z okazji 100-lecia urodzin współtwórcy Kabaretu Starszych Panów. Monika Borzym powiedziała w "Muzycznej Jedynce", że zachwyciła ją już sama inicjatywa Krzysztofa Herdzina i Grzegorza Wasowskiego, którzy postanowili wydać nigdy niepublikowane piosenki Jerzego Wasowskiego.

- Uwielbiam twórczość Starszych Panów! Z materiału samego pana Jerzego nie znałam za dużo, więc była to dla mnie szansa, by się z nim zapoznać, a na dodatek zaśpiewać duet z Jerzym Wasowskim. Stało się to możliwe dzięki technologii i wyobraźni Krzysztofa Herdzina - mówiła w Jedynce.

Monika Borzym już wcześniej miała okazję śpiewać piosenki Wasowskiego, bardzo je lubi i czuje się komfortowo w tym repertuarze. Piosenka "Fortuna kołem się toczy" wydała się jej wręcz szyta na miarę.

Płyty z archiwalnymi nagraniami Kabaretu Starszych Panów można kupić na sklep.polskieradio.pl<<<

Mówiąc o autorskiej twórczości Monika Borzym powiedziała, że jazz - jako muzyka wolności - jest domeną młodych ludzi. Ale - choć sama wywodzi się z tego nurtu - nie ogranicza się w muzycznych zainteresowaniach. - Jestem absolutnie fanatyczną fanką zespołu Radiohead, dużo innych gatunków płynie z głośników w moim domu. Przesiąkam tym, staram się tworzyć swoją muzykę w jak najbardziej organiczny sposób i nie analizować, czy to jest dostatecznie jazzowe - wyjaśniła.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Jak wyglądała praca nad dwoma albumami Moniki Borzym i co znajdzie się na kolejnym? Z kim i dla kogo pisze piosenki, kiedy nie pisze dla siebie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz/mc)

Zobacz więcej na temat: Jazz Jerzy Wasowski MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Maria Jopek: duet z Jerzym Wasowskim to dla mnie metafizyka

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:23
- Podchodziłam do tej piosenki z ogromną tremą. Głos z przeszłości, ja teraz i taka świadomość, że może pan Jerzy w ogóle by tego nie pragnął - mówiła w Jedynce Anna Maria Jopek o nietypowym duecie z Jerzym Wasowskim na płycie "Wasowski odnaleziony".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wasowski: fenomen Starszych Panów polegał na geniuszu obu twórców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 15:51
- W Kabarecie była wspaniała obsada, piosenki i teksty pisane dla konkretnych aktorów, a wszystko tak niesamowicie ze sobą zgrane. Później nie przypominam sobie tak wspaniałych maszynerii kabaretowych - mówił Grzegorz Wasowski w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: tata był perfekcjonistą i geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 20:51
- Jak coś robił to musiało być na poziomie - wspominał Grzegorz Wasowski w cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" swojego ojca kompozytora i reżysera, współtwórcę "Kabaretu Starszych Panów", Jerzego Wasowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: miałem swoje typy na płytę "Wasowski odnaleziony"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 11:00
- Myślałem nawet żeby zaśpiewali na niej Grzegorz Turnau i Michał Bajor. Też byłoby atrakcyjne - powiedział w kolejnym odcinku cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" Grzegorz Wasowski o kulisach powstawania płyty "Wasowski odnaleziony. Ktoś zbudził mnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wasowski odnaleziony". Wydarzenie muzyczne ostatnich lat

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 12:16
- Podkreślam to cały czas. To jest magiczna i nieprawdopodobna rzecz - powiedział w radiowej Jedynce kompozytor Krzysztof Herdzin, który zaaranżował na płycie nieznane dotąd utwory Jerzego Wasowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Bem: "Żyj kolorowo" to moja życiowa dewiza

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 15:50
- Wielokrotnie już o tym mówiłam, że żyję kolorowo. Pod tym hasłem nie kryją się jednak tylko kolory żółty, czerwony czy zielony. Przez "kolorowo" rozumiem także czernie i szarości. Chodzi o to, żeby było barwnie - mówiła w Jedynce Ewa Bem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Wasowski, Monika Borzym "Fortuna kołem się toczy"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 28 stycznia w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń