Iwona Kmiecik: w Polsce łatwiej śpiewać niż trenować łyżwiarstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 15:46
- Sport i muzyka ciągle się w moim życiu przeplatały. W końcu nadszedł taki moment, kiedy musiałam wybrać. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie o tyle nie pomogła, że nie było tam pełnowymiarowego toru łyżwiarskiego, a śpiewać można wszędzie - mówiła w radiowej Jedynce Iwona Kmiecik.
Audio
  • Iwona Kmiecik o sportowej przeszłości i płycie "Kolor szlachetności" (Muzyczna Jedynka)
Iwona Kmiecik
Iwona KmiecikFoto: Andrzej Gralewski/PR

Po skończeniu szkoły muzycznej w Tomaszowie Mazowieckim Iwona Kmiecik przez trzy lata studiowała na krakowskiej AWF. Jej specjalnością było łyżwiarstwo szybkie. Miała już nawet pierwsze poważne sukcesy sportowe w postaci srebrnego i brązowego medalu mistrzostw Polski juniorów. Z powodu kłopotów z odpowiednią infrastrukturą do treningów Kmiecik porzuciła jednak AWF dla Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończyła wokalistykę jazzową.

- To był bardzo rozwojowy okres w moim życiu, poznałam tam wielu wspaniałych ludzi - wspominał gość "Muzycznej Jedynki" .

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

W październiku 2013 roku ukazała się debiutancka płyta artystki - "Kolor szlachetności" . Znajduje się na niej 12 utworów (i jeden bonusowy), część po angielsku. Autorką, zarówno muzyki, jak i tekstów do wszystkich piosenek, jest sama Iwona Kmiecik.

- Nie uważam się za poetkę. Raczej skupiam się na tym, by w prosty sposób nazwać jakieś emocje, krótkie historie czy wydarzenia, które się zdarzyły, bądź takie, których byłam obserwatorką - tłumaczyła była łyżwiarka, a obecnie piosenkarka.

W środę 5 lutego Iwona Kmiecik wystąpi z koncertem charytatywnym w warszawskim Teatrze Kamienica.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

pg

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA płyta

Czytaj także

Paweł Stasiak pracował dwa miesiące, żeby kupić jedną płytę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 20:00
W latach 80-tych zagraniczne płyty były w Polsce bardzo drogie i trudno dostępne. Można je było kupić tylko na giełdach płytowych, a ceny przeliczano z dolarów po kursie czarnorynkowym. Aby kupić tę wymarzoną Paweł Stasiak pracował całe wakacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Radek chce pokazać Niemena w sposób rozrywkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 09:00
Czesław Niemen fascynował Janusza Radka od dawna. W "Leniwej niedzieli" piosenkarz zdradza, że podczas rozpoczynającej się 8 lutego trasy koncertowej nie chce z Niemena robić postaci pomnikowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Kunicka: świat nie jest taki zły

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 07:38
Do piosenki "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Halina Kunicka ma szczególny sentyment. Bo to piosenka niosąca w sobie ładunek optymizmu i pewną filozofię, zgodnie z którą, mimo przeciwności losu, powinniśmy cieszyć się życiem.
rozwiń zwiń