Tomasz Jaśkiewicz: gdy mistrz Niemen śpiewał, moja gitara mogła milczeć

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:00
- Nieraz się zdarzało, że stałem na scenie zasłuchany i prawie nie grałem na gitarze. Nie chciałem się wtrącać tam, gdzie Czesław uprawiał swoje mistrzostwo - mówił w Jedynce Tomasz Jaśkiewicz, etatowy gitarzysta Czesława Niemena.
Audio
  • Tomasz Jaśkiewicz o wspólnej grze z Czesławem Niemenem (Muzyczna Jedynka)
Tomasz Jaśkiewicz
Tomasz JaśkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wieloletnia współpraca Tomasza Jaśkiewicza z Czesławem Niemenem zaczęła się od zespołu Akwarele. - Zabawną rzeczą jest to, że kiedy Niemen tworzył tę grupę, zarówno on, jak i ja malowaliśmy, ale żaden z nas o tym nie wiedział. Czesław wymyślił, że rzuci trochę koloru w tą PRL-owską szarzyznę. Sam ubierał się bardzo kolorowo, muzyka też miała być kolorowa. Stąd nazwa Akwarele - tłumaczył gość "Muzycznej Jedynki".

Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce" >>>

Tomasz Jaśkiewicz grał również w kolejnym po Akwarelach zespole Czesława Niemena - Enigmatic. - Czesław zaangażował tam muzyków jazzowych: Michała Urbaniaka, Zbigniewa Namysłowskiego i Czesława Bartkowskiego. Dla mnie gra u ich boku była ogromnym wyzwaniem, cały czas musiałem wspinać się na palce. To była bardzo ekscytująca podróż przez muzykę, a Czesław ciągle rzucał mi przed nos coraz to nowe wyzwania. Próbowałem dawać radę przez całe 5 lat - wspominał muzyk.

Tomasz Jaśkiewicz zdradził, że mieli z Czesławem Niemenem różne poczucie czasu na estradzie. - Ja na scenie zawsze robię wszystko w ogromnym pośpiechu. Chwila bez muzyki i bez słowa to dla mnie prawdziwa katastrofa. Moim zdaniem estrada nie znosi ciszy. Natomiast dla Czesława to nie był żaden problem. Gdy chciał na przykład pokręcić gałkami, to po prostu to robił. Publiczność zaś siedziała i spokojnie czekała aż mistrz będzie gotowy - podkreślał.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Rozmawiał Paweł Sztompke.
"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

pg/ag

Zobacz więcej na temat: Czesław Niemen MUZYKA

Czytaj także

Czesław Niemen: człowiek nie odkrył jeszcze piękna świata

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:11
W 1999 roku Czesław Niemen zapytany o wartość dla niego absolutną i niepodważalną powiedział: "Niewątpliwie Stwórca, ponieważ wszystko, co mnie otacza jest tak niepojęte, że nie można nie dostrzec tego. To jest coś, co wyzwala zachwyt". Piosenka "Piękny jest ten świat" miała się znaleźć na krążku, którego już nie wydał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Radek chce pokazać Niemena w sposób rozrywkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 09:00
Czesław Niemen fascynował Janusza Radka od dawna. W "Leniwej niedzieli" piosenkarz zdradza, że podczas rozpoczynającej się 8 lutego trasy koncertowej nie chce z Niemena robić postaci pomnikowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen felietonista. "Najwięcej kontrowersji było w branży"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:55
- W 2003 roku do mediów przeniknęły informacje o jego kłopotach zdrowotnych, wtedy już bardzo poważnych. W nawiązaniu do tego w jednym z ostatnich swoich felietonów Czesław Niemen napisał: "Jam nie Potakiewicz i w świecie ułudy już od dawna mnie nie ma" - mówił w radiowej Jedynce Wiesław Królikowski ("Teraz Rock").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak: byłem skromną częścią recitalu Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:15
- Miałem swoje 15 minut, w czasie których Czesław dawał odetchnąć przede wszystkim sobie, ale i publiczności. Zespół Akwarele, na czele którego wówczas stał, grał według klasycznego modelu grupy rockowej. Ja tymczasem śpiewałem skromne ballady z gitarą - mówił w Jedynce Tadeusz Woźniak.
rozwiń zwiń