Jazzman Adam Pierończyk: koncert jest jak codzienny maraton

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 16:32
- To nie lada wyzwanie kondycyjne. Moje występy trwają około godziny. W tym czasie nie mam wsparcia kolegów. Nie towarzyszy mi perkusja i kontrabas. Jest tylko jeden saksofon, w który muszę dmuchać. Nie mogę sobie pozwolić na przerwę - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Adam Pierończyk, który wydał swoją solową płytę pt. "The Planet Of Eternal Life".
Audio
  • Adam Pierończyk o swoich koncertach i płycie "The Planet Of Eternal Life" (Muzyczna Jedynka)
Adam Pierończyk
Adam PierończykFoto: Wojciech Kusiński/PR

Początkowo album był planowany jako nagranie studyjne. Ostatecznie sześćdziesiąt minut muzyki zarejestrowano podczas recitalu Pierończyka w XlV-wiecznych gotyckich ruinach. - Koncert jest porównywany do strzału, gdzie ma się tylko jeden nabój w magazynku. Albo się trafi w dziesiątkę, albo nie. Udało się strzelić w dziesiątkę - powiedział muzyk.

To wyjątkowy album w skali światowej i pierwszy taki w Polsce. Nagrany wyłącznie na saksofonie sopranowym, uważanym za najtrudniejszy do opanowania. Znajdziemy na nim 15 utworów, w większości autorstwa Pierończyka. Na płytę trafiły też dwa standardy: "Giant Steps" Johna Coltrane'a i "Cherokee" Raya Noble'a.

Swoją przygodę z saksofonem Pierończyk zaczął stosunkowo późno, bo w wieku 18 lat. Wcześniej próbował sił przy fortepianie i klarnecie. W rozmowie z Izą Żukowską tłumaczył, że do saksofonu sopranowego ma bardzo osobisty stosunek. Do niedawna przejawiało się to też w tym, że każdego dnia grał na instrumencie po 7-10 godzin. - Dzisiaj tak dużo nie ćwiczę. Nie pozwalają mi na to inne obowiązki. Zdarza się jednak, że poświęcam mu 2-4 godziny dziennie - podkreślił jazzman.

Pierończyk przyznał, że ćwicząc na saksofonie uświadomił też sobie, iż sytuacja, w której się znajduje, sam na sam z instrumentem, jest najbardziej naturalną. Stara się ją przenieść na koncerty. - Gram akustycznie, nie korzystam z nagłośnienia i mikrofonów. To fantastyczna możliwość, by posłuchać muzyki u korzeni - powiedział saksofonista.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

9 lutego można było tego doświadczyć podczas koncertu Pierończyka w Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejna okazja nadarzy się już 16 lutego w Krakowie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/pj

Zobacz więcej na temat: Jazz Muzyczna Jedynka MUZYKA

Czytaj także

Monika Borzym: nie mam czasu na kompromisy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 19:55
- Pozwala mi to zachować otwartą głowę i spędzać czas na tym, co jest naprawdę ważne. To jest moje miejsce, moja głowa i spokój - powiedziała w radiowej Jedynce Monika Borzym. Ta jazzowa wokalistka wydała właśnie swoją drugą płytę pt. "My place".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aga Zaryan: wróciłam do korzeni i muzycznych fascynacji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 07:00
- Nina Simone i Abbey Lincoln pojawiły się na mojej drodze bardzo wcześnie. Poczułam, że jestem gotowa wybrać z ich piosenek kilka perełek, które mogę nagrać po swojemu - powiedziała w radiowej Jedynce Aga Zaryan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Skrzek o Niemenie: byliśmy kumplami do końca

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:00
- Mocno sobie zaufaliśmy - wspominał w radiowej Jedynce Józef Skrzek jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń