Donatan i Cleo z utworem "My Słowianie" na konkurs Eurowizji [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:17
Konkurs Eurowizji to największe widowisko muzyczne. Raz w roku transmisję telewizyjną ogląda więcej ludzi niż finał Superbowl, czyli amerykańskiego footbolu. O kulisach imprezy opowiada w "Muzycznej Jedynce" Artur Orzech, dziennikarz muzyczny od lat z nią związany. We wtorek ogłoszono, że w tegorocznym konkursie Polskę będzie reprezentował duet Donatan i Cleo z utworem "My Słowianie".
Audio
  • Artur Orzech opowiada o kulisach konkursu Eurowizji (Muzyczna Jedynka)
Artur Orzech
Artur OrzechFoto: Wojciech Kusiński/PR

W tym roku mija 20 lat obecności polskiej piosenki na konkursie, którego transmisję ogląda około miliarda ludzi. Artur Orzech wspomina, że w 1994 roku koncert w Dublinie komentował ze studia telewizyjnego przy ulicy Woronicza. - To był pierwszy konkurs, który komentowałem na żywo - mówi w radiowej Jedynce. Edyta Górniak stanęła w szranki i o mały włos nie wygrała. Zrobiła błąd regulaminowy i miała wielkie szczęście, że dopuszczono ją do finału - wyjaśnia. Dziennikarz przekonuje, że regulamin tego konkursu jest bardzo ważny. - To jest, moim zdaniem, najbardziej szczegółowy regulamin na świecie w kontekście jakiegokolwiek konkursu - mówi Orzech.

Na przestrzeni lat regulamin zmieniał się wielokrotnie. Dziś można już śpiewać w innym języku niż ojczysty, nie trzeba śpiewać z orkiestrą itd. Ale jedno się nie zmieniło - długość utworu. - Piosenka nie może mieć więcej niż trzy minuty - objaśnia Artur Orzech. To prawdopodobnie ze względu na transmisję telewizyjną. Muzyka może być puszczana z playbacku, ale wszystkie głosy, nawet chórki, muszą być na żywo. A na scenie nie może być więcej niż sześciu artystów. Mazowsze więc odpada.
Był okres, że zwycięzcę konkursu typowali widzowie głosując w systemie audiotele. Prowadziło to jednak do wypaczeń, bo tworzyły się koalicje. Wschód głosował na siebie, północ na siebie, Skandynawowie na siebie, Grecja na Cypr, a Cypr na Grecję etc. Dlatego zmieniono ten system i EBU (Europejska Unia Nadawców – ang. European Broadcasting Union) powróciła do głosowanie pół na pół. - Połowa głosów należy do publiczności, druga połowa to głosy jury, którzy w stolicach państw uczestniczących w konkursie oglądają występy - wyjaśnia gość Jedynki. Dopiero wypadkowa jednego i drugiego głosowania przekłada się na głosy, które są przyznawane artystom.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Artur Orzech zwraca uwagę, że na polskich wykonawców głosują te kraje, gdzie jest Polonia. Nad innymi krajami musimy jeszcze - jak to ujął dziennikarz - popracować. A polscy artyści muszą pamiętać, że nie są znani w Europie. Więc jeśli nie zwrócą na siebie uwagi widzów w ciągu pierwszej minuty, to nie dostaną głosów.

Reprezentantami powracającej na Eurowizję Polski będą Donatan i Cleo. W Danii popularny duet wykona utwór "My Słowianie", który już od kilku miesięcy jest w Polsce ogromnym hitem, notującym prawie 40 mln wyświetleń na YouTube.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(ag/asz)

Czytaj także

Matt Dusk: nie wierzyłem, że Górniak ze mną zaśpiewa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 16:38
- Żona przekonała mnie, że nie zaszkodzi zapytać. Zgodziła się - powiedział Muzycznej Jedynce o współpracy z Edytą Górniak kanadyjski piosenkarz Matt Dusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: zamiast "Dumki na dwa serca" mogła być katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 17:14
- Nagrywaliśmy tę piosenkę pod ogromną presją. Film "Ogniem i mieczem" był już gotowy, ale nie było do końca pewne czy reżyser Jerzy Hoffman zaakceptuje nasz utwór - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurowizja 2014: po 3 latach przerwy TVP wyśle polskiego reprezentanta

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 18:19
Telewizja Polska znowu weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji - poinformowało Centrum Informacji TVP.
rozwiń zwiń