X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Podaj rękę Ukrainie" nieformalnym hymnem Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 15:50
Ta piosenka w kilka dni zrobiła oszałamiającą karierę. Wielokrotnie zabrzmiała na kijowskim Majdanie. O kulisach jej powstania opowiada w "Muzycznej Jedynce" Karol Kus, lider zespołu Taraka.
Audio
  • Karol Kus o piosence "Podaj rękę Ukrainie" (Muzyczna Jedynka)
Karol Kus
Karol KusFoto: Wojciech Kusiński/PR

Karol Kus wspomina w radiowej Jedynce, że piosenka miała być o spotkaniu dwóch Słowian, którzy żyją blisko siebie. Po wydarzeniach na Majdanie zespół postanowił szybko zmienić tekst, bo był pewien, że rzewna melodia spodoba się zarówno Ukraińcom, jak i Polakom. Kus wymyślił akcję polegającą na tym, że piosenka zabrzmi w tym samym czasie w Polsce i na kijowskim Majdanie.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Utwór "Podaj rękę Ukrainie" został odegrany 2 lutego dla wszystkich zgromadzonych na Majdanie osób. Wydarzenie okazało się na tyle interesujące dla tamtejszych mediów, że wielka ukraińska telewizja informacyjna Espreso TV przerwała swoją audycję, aby nadać materiał, który widziało wówczas ok.10 mln widzów. Po fali publikacji w polskich i ukraińskich mediach 9 lutego zespół Taraka z Karolem Kusem na czele wystąpił na kijowskim placu.

- Po raz pierwszy poczułem coś niewiarygodnego. Doznałem pięknego spełnienia mojej roli w muzyce. Kiedy 150-tysięczny tłum na Majdanie zaśpiewał piosenkę wspólnie z nami, byłem wzruszony, pełen pokory i wiedziałem, że wszystkie słowa, które wypowiadam ze sceny, są szalenie istotne, trafiają w serce - mówi Karol Kus w "Muzycznej Jedynce".
Kiedy przyjechali do Kijowa, protestujący pytali, czy Europa ich słyszy, czy wie o nich. Dlatego płyta zawiera piosenki śpiewane w trzech językach, żeby jej sprzedażą wspomóc rodziny ofiar na Majdanie. Nagranie angielskie miało na celu większe zainteresowanie Europy wydarzeniami na Ukrainie. To się udało, bo już BBC kręciła zzdjęcia do reportażu o tej piosence. Płyta ukaże się na rynku 4 marca.
Taraka jest zespołem polsko-ukraińskim, a dokładniej poznańsko-lwowskim. Kus bywał na Ukrainie wielokrotnie i zauważa, że choć współpraca na polu artystycznym układała się wzorowo, to nie zawsze tak było w stereotypach społecznych.

Album "Podaj rękę Ukrainie” jest objęty patronatem radiowej Jedynki.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

"Muzyczna Jedynka" od poniedziałku do piątku od godz. 13 do 15.

ag/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-02-27 10:31 Zgłoś
Piękna piosenka, wspaniałoduszny i serdeczny o d r u c h, ale... nie mogę podać ręki tym, którzy powiewają czerwono czarnymi flagami. To tak, jakbym się bratał z Niemcami powiewającymi flagami z czarną swastyką na białym i czerwonym tle.

Czytaj także

Rusłana zaprasza Polaków na kijowski majdan

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 16:13
Ukraińska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, tancerka a w wolnych chwilach polityk prosi Polaków, by pomogli swoim wschodnim sąsiadom w integracji z Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulubione piosenki Ukraińców. Nie ma wśród nich muzyki z Zachodu...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 10:07
Ukraińcy są oddani muzyce rosyjskiej i ukraińskiej. Zespoły z Zachodu są na szarym końcu w rankingu popularności przygotowanym przez pracownię Rating.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Depeche Mode odwołał zaplanowany koncert na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 06:39
W poniedziałek brytyjska grupa wystąpiła w Łodzi. Kolejnym przystankiem na trasie miał być Kijów.
rozwiń zwiń