Filmowy "Rudy": nie sądziłem, że sceny tortur będą mnie tyle kosztować

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 10:00
- Wydawało mi się, że będzie to tylko odgrywanie przećwiczonej z kaskaderami choreografii. A jednak zauważyłem, że jakiś ciężar pozostaje. Nie było to łatwe - mówił w Jedynce Tomasz Ziętek, odtwórca roli "Rudego" w filmie "Kamienie na szaniec".
Audio
  • Tomasz Ziętek o filmie "Kamienie na szaniec" (Aktualności kulturalne/Jedynka)
Tomasz Ziętek na planie filmu Kamienie na szaniec
Tomasz Ziętek na planie filmu "Kamienie na szaniec"Foto: PAP/Jacek Turczyk

Główną osią najnowszego filmu Roberta Glińskiego jest przyjaźń, ale i konflikt między Janem Bytnarem "Rudym" a Tadeuszem Zawadzkim "Zośką" (w tej roli Marcel Sabat). - W czasie II wojny światowej Szare Szeregi realizowały plan "Dziś, jutro, pojutrze". "Rudy" był człowiekiem pojutrza, zwolennikiem pracy na rzecz odbudowy powojennej Polski. Zośka był natomiast skupiony na teraźniejszości i walce zbrojnej. Stąd konflikt między nimi - tłumaczył Tomasz Ziętek.

Marcel Sabat: cały żyłem tym filmem, myślałem tylko o roli "Zośki" >>>

Choć film "Kamienie na szaniec" nie miał jeszcze kinowej premiery, to już wzbudza kontrowersje. Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia wysuwa zarzuty, że pewne fakty, relacje między "Rudym" a jego rodzicami (w tych rolach Danuta Stenka i Artur Żmijewski), czy postać Stanisława Broniewskiego "Orszy", dowódcy Szarych Szeregów (Wojciech Zieliński) nie są w filmie pokazane prawdziwie.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie YouTube >>>

- Zarzuty te formułowane są w oparciu o książkę Aleksandra Kamińskiego. My jednak korzystaliśmy jeszcze z materiałów źródłowych, które poszerzają obraz. Trzeba też pamiętać w jakich czasach i w jakim celu ta książka była napisana. Stanęliśmy przed problemem czy oddać wiarygodnie tą historię, czy opowiedzieć jeszcze raz to, co zostało już przetworzone. Sam "Zośka" o książce "Kamienie na szaniec" wypowiadał się, że jest to w dużej mierze opowieść fikcyjna - podkreślał Tomasz Ziętek.

Więcej o filmach w kulturalnym serwisie portalu PolskieRadio.pl >>>

Film "Kamienie na szaniec" wejdzie do kin 7 marca.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg

Czytaj także

Marcel Sabat: cały żyłem tym filmem, myślałem tylko o roli "Zośki"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 15:30
- Mieliśmy bardzo intensywny, miesięczny okres prób. Wraz z reżyserem przeszliśmy przez cały scenariusz. Dostaliśmy do przeczytania wiele lektur i kilka filmów do obejrzenia - mówił w radiowej Jedynce odtwórca roli "Zośki" w filmie "Kamienie na szaniec" Roberta Glińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Oleszczyk: mój łagodny charakter jest mitem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 06:34
Festiwal w Gdyni znajduje się wśród najważniejszych wydarzeń polskiego świata filmu. Jakie zmiany wprowadzi Michał Oleszczyk, nowy dyrektor artystyczny imprezy, który sam siebie ocenia jako surowego krytyka filmowego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Antoniak: w Polsce codziennie mam pomysł na nowy film

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:14
- Pobyt w Polsce i praca z Polakami są dla mnie bardzo inspirujące. Tutaj wybory ludzi są bardziej dramatyczne, ich życie jest ciekawsze z punktu widzenia filmowca. Nie sądzę jednak bym kiedykolwiek mogła tu zamieszkać na stałe - mówiła w radiowej Jedynce Urszula Antoniak, polsko-holenderska reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń