Dawid Podsiadło: podczas "4:30" na premierze "Kamieni na szaniec" ucichły brawa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 14:41
- Mam nadzieję, że publiczność chciała posłuchać tej piosenki. Dla mnie ten moment i moje nazwisko w napisach końcowych, jako autora utworu, było bardzo pięknym przeżyciem, wręcz ze sfery marzeń - mówił w Jedynce Dawid Podsiadło.
Audio
  • Dawid Podsiadło o piosence do filmu "Kamienie na szaniec" (Muzyczna Jedynka)
Dawid Podsiadło
Dawid PodsiadłoFoto: Tomasz Jaremczak/PR

Po świetnie przyjętej debiutanckiej płycie "Comfort and Happiness" Dawid Podsiadło nagrał piosenkę "4:30" do filmu "Kamienie na szaniec" będącego adaptacją słynnej książki Aleksandra Kamińskiego. Jak sam przyznał w " Muzycznej Jedynce" , początkowo podszedł do tej propozycji z dystansem.

Filmowy "Rudy": nie sądziłem, że sceny tortur będą mnie tyle kosztować >>>

– Miałem świadomość, że film "Kamienie na szaniec" nie będzie obojętny, tylko wywoła dość skrajne emocje. Złożyłem więc wewnętrzną obietnicę, że jeżeli zrobię coś totalnie niepasującego i niegodnego, to powiem "przepraszam, ale nie jestem w stanie" i oddam tą piękną przyjemność komuś innemu. Na szczęście udało mi się napisać tekst, z którego jestem bardzo zadowolony i zrobić do tego muzykę, która jest spójna pod względem nastroju z filmem i jego przekazem - tłumaczył Dawid Podsiadło .

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Słowa do piosenki "4:30" to pierwszy polski tekst, który gość Jedynki zaprezentował publicznie. Inspiracją dla młodego artysty było aresztowanie Jana Bytnara "Rudego", harcerza i dowódcy hufca Grup Szturmowych Szarych Szeregów, jednego z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego. Doszło do niego 23 marca 1943 r. nad ranem (stąd tytuł piosenki).

Marcel Sabat: cały żyłem tym filmem, myślałem tylko o roli "Zośki" >>>

Ostatnich kilka miesięcy było wyjątkowo intensywnych w życiu Dawida Podsiadły. Regularne koncerty oraz przejawy uznania w postaci nominacji do różnych nagród (ma szanse m.in. na Fryderyka w czterech kategoriach: album roku, artysta roku, debiut roku, utwór roku) absolutnie jednak go nie męczą. - Te przebłyski akceptacji od odbiorców i ludzi z branży są ogromną motywacją do dalszej pracy. Jestem bardzo szczęśliwy, bo mogę robić to, co kocham. Nie muszę myśleć o niczym innym poza muzyką - podkreślał Dawid Podsiadło.

Film "Kamienie na szaniec". Robert Gliński zmierzył się z mitem >>>

Rozmawiała Maria Szabłowska.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

pg/asz

Czytaj także

Film "Kamienie na szaniec". Robert Gliński zmierzył się z mitem

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 17:44
- W chłopcach z Batalionu Zośka fantastyczne było to, że dawali sobie prawo do refleksji i zastanowienia się nad tym, czy mogą zabijać i poświęcić swoje życie dla kraju. Nie działali na rozkaz, bo nie byli wojskowymi - powiedział w radiowej Jedynce reżyser Robert Gliński o bohaterach swojego najnowszego filmu pt. "Kamienie na szaniec".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcel Sabat: cały żyłem tym filmem, myślałem tylko o roli "Zośki"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 15:30
- Mieliśmy bardzo intensywny, miesięczny okres prób. Wraz z reżyserem przeszliśmy przez cały scenariusz. Dostaliśmy do przeczytania wiele lektur i kilka filmów do obejrzenia - mówił w radiowej Jedynce odtwórca roli "Zośki" w filmie "Kamienie na szaniec" Roberta Glińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najchętniej kupujemy polskie płyty. Na szczycie Podsiadło, Bednarek i German

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 12:16
Według rocznego podsumowania Oficjalnej Listy Sprzedaży OLIS w zeszłym roku najwięcej płyt w Polsce sprzedał Dawid Podsiadło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowy "Rudy": nie sądziłem, że sceny tortur będą mnie tyle kosztować

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 10:00
- Wydawało mi się, że będzie to tylko odgrywanie przećwiczonej z kaskaderami choreografii. A jednak zauważyłem, że jakiś ciężar pozostaje. Nie było to łatwe - mówił w Jedynce Tomasz Ziętek, odtwórca roli "Rudego" w filmie "Kamienie na szaniec".
rozwiń zwiń