Ensamble Sarband - polsko-tureckie spotkanie głosów i światów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 16:37
Ten niezwykły zespół tworzą muzycy pochodzący z siedmiu krajów, reprezentujący różne kręgi kulturowe i tradycje muzyczne. Grają muzykę orientalną, chrześcijańską, arabską, turecką i żydowską. Już niebawem Ensamble Sarband dwukrotnie wystąpi w Polsce.
Audio
  • Vladimir Ivanoff o zespole Ensamble Sarband, który tworzą m.in. muzycy polscy i tureccy (Muzyczna Jedynka)
  • Dariusz Rosiak rozmawia z członkami Kardes Turkuler, jednego z najpopularniejszych w Turcji zespołów folkowo-etnicznych (Muzyczna Jedynka)
Koncert Ensamble Sarband
Koncert Ensamble SarbandFoto: materiały prasowe/www.sarband.de/Prog_PassioE.html

Na koncertach w Poznaniu (14 marca) i Warszawie (17 marca) Ensamble Sarband zaprezentują program "Lord of the Horizons. Collector of Musical Worlds" poświęcony twórczości Wojciecha Bobowskiego. Ten urodzony we Lwowie w 1610 roku twórca został wzięty do niewoli przez Tatarów krymskich, w Stambule przeszedł na islam, przyjął imię Alî Ufkî i spędził na dworze sułtana Murada IV 20 lat jako kompozytor, wykonawca i nauczyciel muzyki.

Błękitny Meczet i Hagia Sofia - historia świątyń >>>

- To jeden z najciekawszych twórców, jakich spotkałem na drodze moich muzycznych poszukiwań. Uważam go za jednego z 2-3 najważniejszych artystów XVII wieku. Niestety nie zdobył takiej sławy, na jaką zasługuje. Gdy w latach 80. zaczęliśmy wykonywać jego utwory, prawe nikt o nim nie słyszał. Teraz kompozycje Bobowskiego znajdują się w repertuarze kilku zespołów. Dwa lata temu na uniwersytecie w Stambule odbyła się konwencja na temat tego artysty. Stopniowa zaczyna się więc doceniać jego wagę - tłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Vladimir Ivanoff, kierownik artystyczny Ensamble Sarband.

Nie tylko Pamuk - literatura turecka znów na polskich półkach >>>

W programie, który zespół zaprezentuje w Polsce, śpiewa dwoje wokalistów: polska sopranistka Maria Skiba oraz baryton, Turek Mustafa Doğan Dikmen. - Oni reprezentują zupełnie inne szkoły. Doğan jest wykształcony w mającej ponad 800 lat orientalnej tradycji wokalnej. Maria natomiast specjalizuje się w muzyce renesansowej i barokowej. To głosy o krańcowo odmiennej ekspresji, które razem niezwykle oddziałują na scenie. To niezwykłe polsko-tureckie spotkanie głosów i światów - podkreślał Vladimir Ivanoff.

Stambuł: Kloss i Bond nie mogli się spotkać na Krytym Bazarze >>>

W składzie Ensamble Sarband Polskę reprezentuje również lutnista Michał Gondko.

Audycja powstała w ramach obchodów 600. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Rok 2014 został w Turcji ogłoszony Rokiem Polskim.

Rozmawiała Anna Will.

pg/mm

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA POLSKA Turcja

Czytaj także

Turcja: Pianista Fazil Say ponownie skazany

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 13:33
W ponownym procesie znanego tureckiego pianisty Fazila Saya, oskarżonego o obrazę muzułmańskich wartości religijnych, sąd w Stambule wydał wyrok 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Say może odwoływać się od wyroku do Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Pamuk - literatura turecka znów na polskich półkach

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 06:02
- Orhan Pamuk i Elif Safak to autorzy tureccy, którzy są tłumaczeni na obce języki i znani na Zachodzie. Ale nie jedyni. Jako turkolog mogę się kajać, że przez wiele lat literatura turecka nie była tłumaczona na polski - mówi w Jedynce Agnieszka Aysen Kaim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stambuł: Kloss i Bond nie mogli się spotkać na Krytym Bazarze

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 11:40
Trudno dziwić się popularności Stambułu wśród producentów filmów. Miasto posiada reputację miejsca, w którym zarówno w czasach II wojny światowej, jak i zimnej wojny, toczyła się bezustanna gra wywiadów. Kilkakrotnie zawitał tam agent 007. Miasto odwiedził też rodzimy J-23.
rozwiń zwiń