Turkolożka Agnieszka Aysen Kaim zachęca do poznawania twórczości mniej znanych pisarzy tureckich, których książki dostępne są także w języku polskim. - Bardzo gorąco polecam "Młodych Turków" Morisa Farhi. Historia opowiedziana przez młodego stambulczyka, przedstawiciela mniejszości etnicznej, jest przesiąknięta Turcją - opowiada znawczyni literatury tureckiej. Jak dodaje, zostało w tej książce niezwykle błyskotliwie oddane zderzenie różnych światów.
Dzień turecki w radiowej Jedynce >>> CZYTAJ i SŁUCHAJ WIĘCEJ
"Instytut regulacji zegarów", nieżyjącego już współczesnego pisarza Ahmeta Hamdi Tanpinara, choć jest jedną z najwybitniejszych XX-wiecznych powieści tureckich, ukazał się w Polsce dopiero przed kilku laty. - Przez wiele lat turecka literatura nie była tłumaczona. Dopiero Orhan Pamuk zapoczątkował falę literatury tureckiej, tłumaczonej na język polski, nawet jeszcze zanim dostał nagrodę Nobla - wyjaśnia turkolożka.
Osobny nurt tworzą pisarze tureccy którzy są obywatelami Niemiec. - Społeczność Turków w Niemczech jest bardzo tradycyjna, konserwatywna i zachowawcza. Bardzo patriarchalnej rzeczywistości przygląda się m.in. bohaterka książki "Leyla" Feridun Zaimoglu, odczuwająca jednocześnie potrzebę poszukiwania własnej drogi - mówi Agnieszka Aysen Kaim.
Z konserwatywną postawą Turków mieszkających w Niemczech, zarówno swoją pracą, jak i życiem walczyła pisarka Necla Kelek. - W książce "Słodko-gorzka ojczyzna" rozprawia się na swój sposób z realiami społeczności tradycyjnej, patriarchalnej, mizoginistycznej - tłumaczy krytyczka.
Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>
Jak dodaje gość audycji "Moje książki" , w Turcji panuje silne przekonanie, że pisarz powinien być społecznie zaangażowany i jest głosem ogółu. - Od początku republiki uważano, że każdy artysta czy pisarz powinien swoją twórczością wspierać ideologię państwową - mówi. W jaki sposób z tego nurtu wyłamał się Orhan Pamuk? Co Turcy zarzucają jemu i Shafak? Dlaczego Turcy mają problem z oddzieleniem bohatera od autora? Czy w literaturze tureckiej wciąż obowiązuje cenzura? Posłuchaj całej rozmowy, którą poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.
sm/asz