Artur Gadowski i Tangata Quintet chcą przywrócić należne miejsce tangu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 14:55
- Zbieram stare, przedwojenne płyty z polskimi tangami i wyszukuję historie na temat, dziś już często zapomnianych, artystów. Chciałem nagrać płytę, żeby przypomnieć o nich - mówił w Jedynce Artur Gadowski o albumie "TanGado".
Audio
  • Artur Gadowski i Hadrian Tabędzki o płycie "TanGado" (Muzyczna Jedynka)
Artur Gadowski (L) i Hadrian Tabędzki (P) mówili w Jedynce o płycie TanGado
Artur Gadowski (L) i Hadrian Tabędzki (P) mówili w Jedynce o płycie "TanGado"Foto: Jacek Konecki/PR

To właśnie wokalista znany przede wszystkim z zespołu IRA wpadł na pomysł nagrania płyty z tangami. Od pierwszych rozmów z członkami Tangata Quintet do premiery "TanGado", wyznaczonej na 31 marca, minęło blisko 10 długich lat. - Przede wszystkim trzeba było znaleźć kogoś, kto będzie miał na tyle odwagi, żeby w dzisiejszych czasach taką płytę wydać. W końcu na nasz szaleńczy pomysł pozytywnie zareagowała kompania MTJ - tłumaczył Hadrian Tabędzki , członek kwintetu.

Na płycie "TanGado" znalazły się interpretacje takich przedwojennych hitów jak "Ostatnia niedziela", "Chryzantemy złociste" czy "Tango milonga". - Na świecie nie pozwolono na zapomnienie o tych utworach i one cały czas egzystują jako klasyka tanga. Argentyńczycy mają tłumaczenia hiszpańskie i grają je u siebie. Mamy oczywiście świadomość, że te hity to tylko wierzchołek wielkiej góry. Dobre i to. Niech to żyje dalej. Przy okazji chcemy też kontynuować niesamowitą historię polskiego tanga - wyznał Hadrian Tabędzki.

Goście "Muzycznej Jedynki" podkreślali, że przed II wojną światową napisano w Polsce ponad 2 tysiące tang. Znacznie skromniej wygląda powojenny dorobek w tej dziedzinie, a chlubnymi wyjątkami są tutaj "To tylko tango" Maanamu i "Takie tango" Budki Suflera. Dlatego na płycie "TanGado" znalazły się również nowe utwory polskich twórców, m.in. Pawła Kukiza, Romana Kołakowskiego, a także Hadriana Tabędzkiego i Artura Gadowskiego .

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Efekty będzie można usłyszeć na żywo w warszawskim Studio Buffo w czwartek 27 marca.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

pg/asz

Zobacz więcej na temat: Artur Gadowski MUZYKA płyta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maja Sikorowska i Przemek Sokół chcą podbić Opole bałkańską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 17:04
- Bardzo chcielibyśmy wystąpić z piosenką "Boso na bal" na festiwalu w Opolu. Zamierzamy zgłosić ją do konkursu "Premiery". Nie wiemy jeszcze, czy się uda, ale jesteśmy dobrej myśli - mówiła w Jedynce piosenkarka Maja Sikorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokalistka nata'LEE: ciągle szukamy swojego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 10:42
- W naszą pierwszą płytę każdy z nas wkłada część siebie i to daje muzyczną mieszankę - mówili w "Leniwej niedzieli" Natalia Sołtysek i Rafał Hilbrycht z zespołu nata’LEE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panasewicz o płycie "Fotografie": zaczynało się niewinnie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 16:24
- Miałem już propozycję, a nawet ochotę, by coś nagrać. Miałem też kilka piosenek różnych kompozytorów, ale nie uważałem, że to materiał gotowy, by nagrać płytę. Pewnego wieczoru pomyślałem, że napiszę do Johna Portera... - o pracy nad solowym krążkiem opowiadał Janusz Panasewicz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń