Płytą "Podaj rękę Ukrainie" wspomożemy rodziny ofiar Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 10:00
- W całej tej tragicznej historii to dla mnie bardzo radosny moment, ponieważ nareszcie w sposób rzeczywisty jesteśmy w stanie im pomóc - mówił w Jedynce Karol Kus, lider zespołu Taraka.
Audio
  • Karol Kus o pracy nad płytą "Podaj rękę Ukrainie" (Muzyczna Jedynka)
Karol Kus, zespół Taraka
Karol Kus, zespół TarakaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Muzycy zespołu Taraka za kilka tygodni udadzą się do Kijowa, by poprzez Fundację Otwarty Dialog przekazać pieniądze ze sprzedaży płyty, która specjalnie w tym celu została nagrana. Abum "Podaj rękę Ukrainie", który ukazał się 18 marca pod patronatem radiowej Jedynki, powstał w ekspresowym tempie z uwagi na zaostrzającą się sytuację na Ukrainie. - Kiedy 150-tysięczny tłum na Majdanie zaśpiewał piosenkę wspólnie z nami, poczułem coś niewiarygodnego - mówił w lutym lider zespołu po powrocie z Kijowa , gdzie zespół Taraka zaprezentował piosenkę "Podaj rękę Ukrainie". Utwór stał się nieformalnym hymnem Majdanu, a zespół nagrał go w trzech wersjach językowych, by dotrzeć z ukraińską sprawą do szerszej publiczności.

- Bardzo mnie cieszy, że nawet przez sekundę podczas nagrywania tej płyty nie zastanawialiśmy się nad dźwiękami - mówi Karol Kus w "Muzycznej Jedynce" . Płyta polsko-ukraińskiego zespołu jest bowiem naturalnym połączeniem melodii dwóch bliskich sobie narodów, świadectwem piękna muzyki słowiańskiej.

- Ta muzyka łączy dwa podstawowe elementy: prostotę i wirtuozerię. Jest bardzo szczera w tekstach, które opowiadają o nas, Słowianach. Pokazują nasze przywary i wszystko, co mamy najpiękniejsze do wypowiedzenia. Daje też ludziom rodzaj spełnienia - mówił Kus w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.

Zapraszamy do wysłuchania/obejrzenia całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz/jp)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Ukraina
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-03-27 10:47 Zgłoś
Banderowskie rodziny też? Tych spod czerwono czarnych flag, jakich mnóstwo tam było?

Czytaj także

"Podaj rękę Ukrainie" nieformalnym hymnem Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 15:50
Ta piosenka w kilka dni zrobiła oszałamiającą karierę. Wielokrotnie zabrzmiała na kijowskim Majdanie. O kulisach jej powstania opowiada w "Muzycznej Jedynce" Karol Kus, lider zespołu Taraka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert dla Ukrainy. "Oni proszą tylko o prawo do prawa"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 17:00
- Chciałam zobaczyć na własne oczy, z samego serca Majdanu, dokąd naprawdę dążą ci ludzie. Darzę ich absolutnym podziwem - mówiła w radiowej Jedynce aktorka Olena Leonenko, która zaśpiewa na dobroczynnym koncercie w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń