Maria Sadowska: na tej płycie odreagowuję stres, który towarzyszy mi jako reżyserce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 17:45
- Jeśli chodzi o film, to dalej będę chciała zajmować się poważnymi tematami. Natomiast za pomocą muzyki mam zamiar odreagowywać – mówiła w radiowej Jedynce Maria Sadowska w dniu premiery swojej nowej płyty "Jazz na ulicach".
Audio
  • Maria Sadowska o płycie "Jazz na ulicach" (Muzyczna Jedynka)
Maria Sadowska mówiła w Jedynce o płycie Jazz na ulicach
Maria Sadowska mówiła w Jedynce o płycie "Jazz na ulicach"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Tytuł albumu oddaje intencje artystki. - Chciałabym przypomnieć wszystkim, że jazz to nie tylko muzyka bardzo elitarna, przeznaczona dla wąskiego grona odbiorców, a przy tym smutna i poważna. Jazz jest dla każdego i można się przy nim fantastycznie bawić. Właściwie cała współczesna muzyka taneczna wywodzi się z jazzu. To jazz wyprowadził ludzi na dancingi, na ulicę - tłumaczyła w "Muzycznej Jedynce" Maria Sadowska.

"Dzień kobiet" to płyta ewidentnie feministyczna >>>

Piosenkarka polecała 11. już w swojej dyskografii płytę wszystkim, którzy potrzebują pozytywnego "kopa" na wiosnę. - Kocham rytm. To dla mnie podstawa do kompozycji, początek do powstawania płyty. A "Jazz na ulicach" szczególnie pełne jest rytmu i energii - podkreślała artystka.

Obejrzyj wywiad z Marią Sadowską>>>

Pracę nad nowym materiałem Maria Sadowska rozpoczęła po premierze filmu "Dzień kobiet", który był jej reżyserskim debiutem (2013). To właśnie kino, obok muzyki, jest tą dziedziną, w której realizuje się ona artystycznie.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

- W filmie bardzo ważny jest temat. Historia i bohater muszą być konkretne. W muzyce natomiast cudowne jest to, że jest ona bardziej abstrakcyjna. Bardzo wiele rzeczy można w niej wyrazić pozawerbalnie, wyłącznie za pomocą dźwięków i emocji. Pod tym względem te dwie dziedziny różnią się od siebie. Natomiast tym co je łączy, jest rytm - wyjaśniła piosenkarka, kompozytorka, reżyserka i scenarzystka w jednym.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg/ag

Czytaj także

"Dzień kobiet" to płyta ewidentnie feministyczna

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 16:06
Od piątku można oglądać na ekranach kin debiutancki film fabularny Marii Sadowskiej "Dzień kobiet". Filmowi towarzyszy dwupłytowy album o tym samym tytule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Napiórkowski: tym razem nie pożyczam swojego talentu, tylko lideruję

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 15:25
- W swojej dyskografii mam 140 płyt. Na ogół jednak było to wypożyczanie swojego talentu, nie zawsze liderowanie. "UP!” to jedna z tych płyt, które firmuję swoim nazwiskiem - mówił w Jedynce Marek Napiórkowski, jeden z najlepszych polskich gitarzystów jazzowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Kondrat: wreszcie jestem w okolicy mojego muzycznego domu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 16:52
- Nigdy dotąd nie miałam chyba takiego komfortu tworzenia i bycia rozumianą przez muzyków, z którymi przyszło mi pracować - mówiła w Jedynce Joanna Kondrat, wokalistka i autorka tekstów.
rozwiń zwiń