Fotograf gwiazd big-beatu dzieli się barwnymi wspomnieniami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 20:20
"Big Beat" to zbiór wspomnień Marka Karewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich fotografów sceny jazzowej. Barwne anegdoty zza kulis polskiej sceny muzycznej lat 60. i 70. ubiegłego wieku spisał Marcin Jacobson.
Audio
  • Marek Karewicz i Marcin Jacobson o albumie "Big Beat" (Muzyczna Jedynka)
Tadeusz Nalepa wraz z Mirą Kubasińską i synem Piotrem
Tadeusz Nalepa wraz z Mirą Kubasińską i synem PiotremFoto: PAP/Ryszard Okoński

Marek Karewicz jest autorem tysięcy zdjęć najbardziej znanych polskich wykonawców. Pracował m.in. z Czesławem Niemenem, Markiem Grechutą, Skaldami, Czerwonymi Gitarami, Niebiesko-Czarnymi i zespołem Breakout. To właśnie on jest autorem słynnej fotografii, która znalazła się na okładce płyty "Blues" (1971) tej ostatniej grupy. Lider Breakoutu, Tadeusz Nalepa trzyma na niej za rękę swojego syna Piotra.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

- Nalepa nagrywał ten album w Akademii Muzycznej na ulicy Okólnik w Warszawie. Jeździłem wtedy sprowadzonym z Londynu Hilmanem Minxem, który miał kierownicę po prawej stronie. Pojechaliśmy nad Wisłę razem z Tadeuszem, Mirą Kubasińską i ich synem Piotrusiem. Było bardzo zimno, a ponieważ trzeba było ich pokazać, kazałem im się rozebrać. Mira bała się o zdrowie dziecka, więc dałem mu swój sweter. Był on jednak na chłopca dużo za duży i Mira spinała go spinkami do włosów - zdradził w "Muzycznej Jedynce" kulisy powstania zdjęcia Marek Karewicz .

Najpiękniejsze polskie piosenki - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Inna anegdota, która została opisana w książce "Big Beat", dotyczy Czerwonych Gitar. - Opowiedział mi to kiedyś Jurek Kosela. W momencie, gdy postanowił założyć Czerwone Gitary, czyli zespół instrumentalno-wokalny, a nie duże combo z wieloma wokalistami, zaprosił na próbę ojca polskiego big-beatu, Franka Walickiego. Ten wysłuchał w skupieniu występu, po czym wziął Jurka na bok i powiedział: "Wracaj do Niebiesko-Czarnych, bo z tego nic nie będzie” - wspominał ze śmiechem Marcin Jacobson .

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

pg/asz

Czytaj także

Autor biografii Krzysztofa Klenczona: prapoczątkiem Czerwonych Gitar były Pięciolinie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 19:57
- To bardzo ważny zespół, który dla Krzysztofa Klenczona i pozostałych muzyków, którzy później założyli Czerwone Gitary okazał się trampoliną do wielkich karier - mówił w Jedynce Dariusz Michalski, autor książki "Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna German uczyniła z piosenki Anny Jantar przebój w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 14:03
- Anna German zapragnęła nagrać dwie piosenki z repertuaru Anny Jantar: "Żeby szczęśliwym być" i "Chcę kochać". Pierwszą po rosyjsku i angielsku, a drugą po niemiecku - mówiła w Jedynce Mariola Pryzwan, biografka obu piosenkarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znikają białe plamy w historii polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 09:00
A to za sprawą multimedialnej pracy Andrzeja Wasylewskiego "Jazzowe dzieje Polaków", złożonej z książki i filmu. - Chciałem opowiedzieć o tym, czego do tej pory nie opowiedziano - mówił w Dwójce wybitny dokumentalista jazzu.
rozwiń zwiń