Beth Hart: czułam, że polska publiczność jest częścią mojego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 14:42
- Polska publiczność jest niewiarygodnie pełna pasji i miłości. Muszę być szczera, bo wszędzie, gdzie śpiewam, ludzie bardzo entuzjastycznie mnie przyjmują, jednak w Polsce publiczność była częścią muzyki, dawała nam całą swoją energię - mówiła Beth Hart w "Muzycznej Jedynce".
Audio
  • Beth Hart: czułam, że polska publiczność jest częścią mojego zespołu (Muzyczna Jedynka)
Beth Hart
Beth HartFoto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

Znakomita wokalistka bluesowa wystąpiła w tym roku w Polsce dwukrotnie i zapowiedziała, że to nie ostatnia jej wizyta w naszym kraju. - Kiedy publiczność daje muzykom swoją energię i miłość, lepiej nam się gra i śpiewa, nerwy mijają. To było dla nas bardzo wzruszające, na pewno wrócę - zadeklarowała w rozmowie z Marią Szabłowską.

Jako 4-latka Beth Hart usłyszała w radiu fragmenty "Sonaty Księżycowej" Beethovena i nie mogła zasnąć. Nocą zakradła się do rodzinnego fortepianu i zaczęła grać, co usłyszawszy rodzice zapisali ją na lekcje. - Chciałam grać, chciałam ćwiczyć, chciałam być muzykiem - powiedziała z naciskiem w radiowej Jedynce. W młodości rozkochała się w muzyce klasycznej i zaczęła uczyć operowego śpiewu. Zrezygnowała z tego dopiero za sprawą nauczycielki, która zauważyła, że Hart próbuje śpiewać bardzo po swojemu. Tak zrobiła kierując się w stronę bluesa i rocka, ale wciąż słucha muzyki klasycznej i podziwia śpiewaków operowych.

Z domu rodzinnego, gdzie mama wokalistki słuchała Billie Holiday, Elli Fitzgerald, Dinah Washington, Beth Hart wyniosła fascynację ich osobami. - Uwielbiam te legendy śpiewania, ale nie tylko z powodu ich śpiewu, ale także za to, jakimi były osobami, jakie miały doświadczenia życiowe. Były wojowniczkami, jak moja mama - mówiła w "Muzycznej Jedynce" .

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Blues - słuchaj, kiedy chcesz na moje.polskieradio.pl >>

Beth Hart swoją karierę zaczęła w 1993 r. wydając "Beth Hart And The Ocean Of Souls”. Kolejne albumy przynosiły jej coraz większą popularność na całym świecie. Obecnie Hart ma na swoim koncie nagrania między innymi ze Slashem, Joe Bonamassą czy Jeffem Beckiem. - Kiedy Jeff zaprosił mnie do wspólnego występu w Kennedy Center, w obecności prezydenta, nie mogłam uwierzyć, zaczęłam wrzeszczeć "nie wierzę!" - wspominała. W duecie z Beckiem Hart wykonała bluesowy przebój "I'd Rather Go Blind".

MUZYKA w radiowej Jedynce >>

Zapraszamy także do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Maria Szabłowska.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz, pg)

Zobacz więcej na temat: blues Jazz MUZYKA

Czytaj także

Monika Borzym: z twórczością Wasowskiego jestem bardzo zaprzyjaźniona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:08
- Nie ukrywam, że, gdy Krzysztof Herdzin zaproponował mi zaśpiewanie jednego z utworów na płycie "Wasowski odnaleziony", skakałam z radości - mówiła w Jedynce wokalistka jazzowa Monika Borzym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazzman Adam Pierończyk: koncert jest jak codzienny maraton

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 16:32
- To nie lada wyzwanie kondycyjne. Moje występy trwają około godziny. W tym czasie nie mam wsparcia kolegów. Nie towarzyszy mi perkusja i kontrabas. Jest tylko jeden saksofon, w który muszę dmuchać. Nie mogę sobie pozwolić na przerwę - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Adam Pierończyk, który wydał swoją solową płytę pt. "The Planet Of Eternal Life".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik: Grammy to skokowy wzrost zainteresowania

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 06:32
- Jest to dar losu, który będę się starał wykorzystać - mówi o zdobyciu nagrody Grammy Włodek Pawlik. Po otrzymaniu amerykańskiego wyróżnienia, muzyk od razu dostał wiele propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Sadowska: na tej płycie odreagowuję stres, który towarzyszy mi jako reżyserce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 17:45
- Jeśli chodzi o film, to dalej będę chciała zajmować się poważnymi tematami. Natomiast za pomocą muzyki mam zamiar odreagowywać – mówiła w radiowej Jedynce Maria Sadowska w dniu premiery swojej nowej płyty "Jazz na ulicach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Prejzner - kompozytor, który przekraczał granice

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 18:38
- Był człowiekiem bardzo ciepłym, kochającym ludzi. Nie potrafił rozpychać się łokciami, nigdy nie zabiegał o popularność i pewnie dlatego dziś go tak mało w mediach - mówiła w Jedynce wokalistka Anna Osmakowicz, która wydała płytę z kompozycjami Prejznera.
rozwiń zwiń