Placido Domingo w hołdzie papieżowi. Stefański: to będzie wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 09:38
W dniu wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II hiszpański tenor zaśpiewa w stolicy Wielkopolski. O wydarzeniu w radiowej Jedynce opowiedział jego organizator.
Audio
  • Janusz Stefański o koncercie Placido Domingo w Poznaniu (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Janusz Stefański
Janusz StefańskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak wytłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Janusz Stefański , na koniec kwietnia Placido Domingo miał zaplanowane koncerty w Azji, kiedy jednak podano do publicznej wiadomości oficjalną datę kanonizacji papieża Polaka tenor zaczął szukać możliwości, by tego dnia zaśpiewać w rodzinnym kraju Karola Wojtyły. - Udało się to zorganizować. Domingo zrezygnował z koncertu w Azji, by wystąpić w Poznaniu - podkreślił gość radiowej Jedynki.
Jak zaznaczył Stefański, nie tylko data, ale i forma tego koncertu będzie wyjątkowa. Pierwsza część wydarzenia będzie poświęcona w całości Ojcu Świętemu.  - Domingo nagrał kilka lat temu płytę "Amore Infinito", na której śpiewa wiersze Karola Wojtyły. W ich wyborze pomógł mu kardynał Stanisław Dziwisz i przyjaciele z Polski. Te utwory są wyjątkowe - ocenił.
Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>
Sam artysta powiedział w jednym z wywiadów o tym albumie, że "ma on dla niego ogromne znacznie, nie tylko dlatego, że jest katolikiem". "On przemawia nie tylko do religijnych osób, ale do każdego, kto respektował tego wyjątkowego człowieka, który poświęcił swoje życie ludzkości i Bogu" - stwierdził.

W tej części publiczność usłyszy także pieśń "Abba Ojcze", którą wykona wraz z Domingo Justyna Steczkowska. Niewiele osób - jak przypomniał gość "Muzycznej Jedynki" - wie, że autorami tego utworu są rodowici poznaniacy.
Na drugą część koncertu będą składały się największe przeboje muzyki klasycznej. Utwory z popularnych oper, operetek i musicali zaśpiewa oczywiście Hiszpan. Będzie można usłyszeć, m.in., kompozycje z “Barona Cygańskiego”, “Wesołej Wdówki” oraz “My Fair Lady”.

Placido
Placido Domingo. Fot. imprezyprestige.com/mat. organizatora

Koncert Placido Domingo odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Występ z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II zainauguruje jednocześnie obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu, Miasto Poznań oraz agencja Prestige MJM.
Uroczystość kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII zaplanowana jest na 27 kwietnia. Ceremonia będzie miała miejsce w Watykanie. Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku papieża Polaka została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. Tym samym uchylił wymóg pięciu lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!
(Jedynka/imprezyprestige.com/PAP/kk/ag)

Czytaj także

Rocznica śmierci Jana Pawła II. "Straciliśmy prawdziwego Ojca"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 22:37
Papież Jan Paweł II dziewięć lat temu odszedł w przeddzień święta Miłosierdzia Bożego - tego święta, które sam ustanowił, a do którego przyczyniła się święta siostra Faustyna - mówił w środę kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w kościele św. Anny w Wilanowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po 500 latach na Wawelu zawiśnie ostatni dzwon. Upamiętni Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 18:17
Jan Paweł II - taką nazwę ma nowy dzwon, który zostanie zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. W piątek został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje "Wielka Księga Kanonizacyjna". Napisz do Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 09:34
Napisz do Jana Pawła II - zachęcają stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Właśnie powstaje "Wielka Księga Kanonizacyjna", w której Polacy zamieszczają swoje podziękowania, prośby i postanowienia.
rozwiń zwiń