Magdalena Boczarska: aktualność "Operetki" Gombrowicza jest porażająca

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:50
- Magia wielkich tekstów polega na tym, że one nigdy nie tracą na aktualności - powiedziała w radiowej Jedynce aktorka Magda Boczarska, która wcieliła się w postać Albertynki w "Operetce" Witolda Gombrowicza.
Audio
  • Magda Boczarska: aktualność "Operetki" Gombrowicza jest porażająca (Muzyczna Jedynka)
Magdalena Boczarska w studiu radiowej Jedynki
Magdalena Boczarska w studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Głównym bohaterem sztuki, którą w warszawskim teatrze Imka wyreżyserował Mikołaj Grabowski, jest hrabia Szarm, "zblazowany birbant i lampart" - jak opisuje go Gombrowicz - który postanawia uwieść młodą dziewczynę. Przeszkadza mu w tym różnica pochodzenia: on jest arystokratą, obiekt jego zamiarów - Albertynka - pochodzi z niższych sfer społecznych. Nie jest ona zainteresowana drogimi ubraniami, jakimi zasypuje ją adorator, marząc o nagości. - Każda aktorka, która dostaje propozycję zagrania Albertynki doskonale wie, co ją będzie czekać. Mam na myśli nagość - przyznała Boczarska.

"Operetka" to spektakl o różnicach klasowych, rewolucji i przemianie, o koegzystencji arystokracji z niższymi warstwami. Ale również o tym, jak wiele w życiu znaczy strój, że moda pokazuje układ sił w społeczeństwie. Albertynka, która domaga się nagości, jest postacią symboliczną. - Jest synonimem prawdy, wyraża prawdziwe potrzeby. Jej głos nie jest zawsze zrozumiały dla otoczenia - tłumaczyła Boczarska.

Aktorka mówiła, że kiedy przystępowała do prób to zastanawiała się, na ile tekst Witolda Gombrowicza jest aktualny. Jej zdaniem jednak, nie stracił on nic na swojej aktualności. Różnice w statusie społecznym nadal są bardzo widoczne, a modą i przesytem jesteśmy zmęczeni. Poza tym, gdy zaczęły się próby, to wybuchła rewolucja na Ukrainie. - Nie trzeba daleko szukać, żeby odnaleźć odniesienia i punkty zbieżne - stwierdziła Magdalena Boczarska.

W spektaklu Grabowskiego wykorzystano muzykę Tomasza Kisewettera, użytą przez Kazimierza Dejmka w jego legendarnym przedstawieniu "Operetki" z 1975 roku. Obok Boaczarskiej w spektaklu występują m.in. Tomasz Karolak, Iwona Bielska, Marcin Kalisz i Krystian Biłko. Najbliższe spektakle w warszawskim Imka w dniach 24-27 kwietnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/ag

Czytaj także

Marcin Perchuć: wszystko zaczęło się od Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 10:20
Gra w Teatrze Montownia i Powszechnym, występował w wielu serialach, ale ukształtowała go... Jedynka. Marcin Perchuć nie omieszkał o tym wspomnieć podczas wizyty w audycji "Kultura w Radiowej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Trela: przynajmniej jednego człowieka czegoś w życiu nauczyłem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 20:37
Nauka związana jest z kwestią Adolfa z "Dziadów", który wybitny polski aktor wygłaszał w teatrze podczas programu "Monologi". Złożyły się na niego utwory Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i Cypriana Kamila Norwida, w legendarnych spektaklach Konrada Swinarskiego i Jerzego Grzegorzewskiego.
rozwiń zwiń