Sławomir Idziak: Natalie Portman chciała nawiązać w swym debiucie do Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 19:46
- Jako mała dziewczynka była zafascynowana "Trzema kolorami: Niebieski” i "Podwójnym życiem Weroniki”. Ten ostatni film był, moim zdaniem, inspiracją dla "Amelii", więc nie zdziwiłem się, gdy okazało się, że Natalie Portman zaprosiła również do współpracy montażystę tego filmu - mówił w radiowej Jedynce słynny operator filmowy.
Audio
  • Sławomir Idziak o filmie "A Tale of Love and Darkness" i współpracy z Natalie Portman (Aktualności kulturalne/Jedynka)
Sławomir Idziak w studiu radiowej Jedynki
Sławomir Idziak w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sławomir Idziak współpracował mi.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim i Krzysztofem Zanussim. Na swoim koncie ma nominację do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu” w reżyserii Ridley’a Scotta. Pracował także na planie filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa". Niedawno zakończył 4-miesięczny pobyt w Izraelu, gdzie powstawały zdjęcia do ekranizacji powieści Amosa Oza - "A Tale of Love and Darkness", reżyserskiego debiutu znanej aktorki Natalie Portman.

- To będzie film całkowicie autorski. Natalie Portman, oprócz tego, że wyreżyserowała ten film, napisała również scenariusz i częściowo sfinansowała produkcję. To ona stoi za siedmioletnimi staraniami, żeby zrobić adaptację książki Amosa Oza - tłumaczył Sławomir Idziak.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

"A Tale of Love and Darkness" (polski tytuł "Opowieść o miłości i mroku”) to powieść autobiograficzna, w której Amos Oz próbuje rozwikłać tajemnicę samobójczej śmierci swojej matki. W filmie w jej postać wciela się sama Natalie Portman. Jak wspominał w Jedynce Sławomir Idziak, amerykańska aktorka zrobiła to z ogromnym poświęceniem. - Miała scenę w deszczu. Była zalewana wodą, podchodziła w mokrej sukience do monitorów, oglądała ujęcie i w takim samym stanie, szczękając z zimna zębami, wracała na plan, grała kolejny dubel, a potem kolejny - podkreślał operator filmowy.

Sławomir Idziak przyznał, że przyjmując propozycję Natalie Portman, najbardziej obawiał się tego, jak będzie układała się ich współpraca na planie. - Wcześniej troszkę przeżyłem różnych przygód z gwiazdami filmowymi. Tymczasem okazało się, że jest ona przeuroczą osobą, bardzo pracowitą. Jednocześnie zawsze znajdywała czas na uśmiech i dobre słowa dla ekipy. Była powszechnie kochana - stwierdził autor zdjęć do filmu Natalie Portman.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Premiera "A Tale of Love and Darkness" zaplanowana jest na 2015 rok.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg, ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Głowacki: najbardziej motywujące były momenty, gdy mi się nie udawało

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 13:44
- Jak wtedy, gdy nie dostawałem się do szkoły teatralnej. W końcu, za 10. razem, dostałem się do Warszawy na rok do prof. Jana Englerta. Miałem już wtedy 22 lata i była to raczej górna granica na studiach aktorskich - mówił w radiowej Jedynce Piotr Głowacki, tegoroczny laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
- Najlepszy teatr, który się przeżywa z żywym aktorem, zostawia we mnie więcej niż bardzo dobry film - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca kinowych hitów: "Vabank", "Seksmisja", "Killer" czy "Vinci", wraca po latach do Lublina, by wyreżyserować swoją sztukę pt. "Machia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys polskiego kina dla dzieci. Dlaczego dominują animacje?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 12:00
Film fabularny dla dzieci powstaje w Polsce raz na kilka lat. Jakie czynniki mają wpływ na tak fatalną sytuację tego gatunku? Polskie filmy są przecież nagradzane na zagranicznych festiwalach.
rozwiń zwiń