Światowe gwiazdy jazzu tradycyjnego zagoszczą w Iławie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 03:58
Na Złotej Tarce, czyli Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie wystąpią zespoły, które są historią dla tego gatunku muzycznego. Jakich atrakcji można się spodziewać na festiwalu, którym w tym roku będzie obchodził jubileusz?
Audio
  • Rozmowa z Wojciechem Kamińskim (Muzyczna Jedynka)
32. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie), rok 2002. Na scenie amfiteatru im. Louisa Armstronga wystąpiła między innymi Gina Dunn z USA i Jazz Band Ball Orchestra obchodząca podczas festiwalu swoje 40-lecie.
32. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie), rok 2002. Na scenie amfiteatru im. Louisa Armstronga wystąpiła między innymi Gina Dunn z USA i Jazz Band Ball Orchestra obchodząca podczas festiwalu swoje 40-lecie. Foto: PAP/Justyna Krzemieniewska

W "Muzycznej Jedynce" gościł Wojciech Kamiński, legenda fortepianu jazzowego w Polsce. W 1961 roku, kiedy jeszcze chodził do szkoły, założył swój pierwszy zespół. - Chodziłem do szkoły muzycznej, więc miałem jakąś ogładę z nutami i innymi rzeczami. Trafiła się wówczas okazja wyjazdu do Szwecji z grupą estradową, a wówczas wyjazd to była atrakcja, więc się zgodziłem i pojechałem - wspomina muzyk.
Jak opowiada Wojciech Kamiński, po powrocie nie miał co robić i wraz z Jurkiem Kowalskim założyli Old Timers. Do grupy dołączył również Heniek Majewski, wówczas wicedyrektor dużej firmy. - Najpierw traktował to jako przygodę, ale jak się okazało, że zespół nabrał rumieńców, bo mamy coraz więcej koncertów, to rzucił pracę i wrócił do jazzu - wspomina Kamiński.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

W szkołach muzycznych granie jazzu było wówczas zakazane, podobnie jak słuchanie radia Luksemburg. - Uczyłem się z późniejszymi jazzmani i próbowaliśmy sobie improwizować, co spotkało się z wielką krytyką władz szkoły. Mieliśmy trochę problemów, ale jakoś to przepychaliśmy - mówi jazzman.
Wojciech Kamiński zaprasza do słuchania ukochanej przez niego muzyki w Iławie. - Bywalcy i fani jazzu tradycyjnego mogą pamiętać, że Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka najpierw odbywał się w Warszawie w Klubie Stodoła. Natomiast później, z różnych powodów, został przeniesiony do Iławy, która się przez te lata rozrosła, zakochała w naszym jazzie i powstał amfiteatr im. Louisa Armstronga - opowiada muzyk.
Już od 20 lat wydarzenie to odbywa się w Iławie. Jakich atrakcji można spodziewać się w tym roku, szczególnie biorąc pod uwagę 20-lecie festiwalu? Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz kanał Muzyka na moje.polskieradio.pl >>>

Rozmowę prowadził Paweł Sztompke.
sm/ag

Zobacz więcej na temat: Iława Jazz koncert MUZYKA

Czytaj także

Adam Krylik: album "Kto za mną stoi" to nowy rozdział w moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 19:50
- Dzieci znają mój głos z bajek, niektórzy kojarzą mnie z reklam i koncertów z gwiazdami, ale płyta jest czymś naprawdę moim - powiedział w radiowej Jedynce wokalista i kompozytor Adam Krylik, który wydał ostatnio swój debiutancki album.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katie Melua: marzę o nagraniu płyty w języku gruzińskim

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 16:35
- To musiałby być zupełnie nowy materiał. Gruzińska muzyka ludowa jest tak cudowna, że nie śmiałabym się z nią mierzyć - mówi w radiowej Jedynce piosenkarka.
rozwiń zwiń