Każdy może zagrać z Ericem Burdonem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 08:00
W tym roku we Wrocławiu odbędzie się już 12. edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa w ramach Thanks Jimi Festival. Gwiazdą będzie m.in. były lider słynnej grupy The Animals.
Audio
  • Leszek Cichoński o próbie bicia rekordu Guinnessa we wspólnym graniu na gitarze utworu "Hey Joe" (Muzyczna Jedynka)
Leszek Cichoński
Leszek CichońskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Niecodzienna impreza przybrała miano kultowej i co roku gromadzi na wrocławskim rynku ludzi z całej Polski i Europy, którzy podejmują próbę bicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu na gitarze utworu "Hey Joe" rozsławionego przez Jimiego Hendrixa. W tym roku uczestnicy będą próbowali pobić swój rekord z 2012 roku, kiedy to numer wybrzmiał grany przez 7273 gitary. Czy tym razem uda się pobić ustanowiony rekord?
Leszek Cichoński, gitarzysta i pomysłodawca wydarzenia wspomina, że zaczęło się w 1997 roku. Prowadził warsztaty artystyczne i zaprosił do gry 17 gitarzystów. Potem rokrocznie liczba grających się zwiększała. W 2003 roku udało się zebrać na wrocławskim rynku 588 gitarzystów. Gość radiowej Jedynki przyznaje, że było to dla niego miłe zaskoczenie, bo spodziewał się około stu muzyków. Wspaniała też była atmosfera. - Takim ważnym rokiem był 2008, kiedy pobiliśmy Rekord Guinnessa z wynikiem 1951 gitar - mówi Cichoński. Radiowa Jedynka jest patronem wydarzenia.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Tego rekordu nie zdołano nawet zarejestrować, bo niemal natychmiast pobili go Amerykanie. Ale Polacy znów zaatakowali i zgromadzili na rynku we Wrocławiu ponad 6 tysięcy gitar. - To był cios dla wszystkich, którzy próbowali się z nami ścigać - mówi gitarzysta. Obecnie rekord wynosi 7273 gitary. Gość "Muzycznej Jedynki" liczy, że w tym roku, jeśli nie będzie zbyt zimno i nie będzie padać deszcz, uda się zebrać około ośmiu tysięcy uczestników.
Leszek Cichoński zaprasza do przyjazdu, bo w festiwalu wezmą w tym roku udział gwiazdy rocka. Będzie Eric Burdon, frontman brytyjskiej grupy The Animals, który zagra kultowy "Dom wschodzącego słońca" - elementarz każdego początkującego gitarzysty. Wraz z nim mogą zagrać uczestnicy festiwalu. - Każdy, kto przyjedzie do Wrocławia z gitarą będzie potem mógł sobie w cv napisać, że grał z Ericem Burdonem i to będzie szczera prawda - zachęca Leszek Cichoński. Inną gwiazdą będzie jeden z najważniejszych światowych zespołów rockowych - Uriah Heep.
Do grona artystów, którzy wspomogą dwunastą edycję Gitarowego Rekordu Guinnessa dołączył także jeden z najlepszych i najważniejszych gitarzystów wszech czasów, trzykrotny laureat nagrody Grammy - Steve Vai.

Więcej o próbie bicia Rekordu Guinnessa >>>
Żeby wziąć udział w biciu Rekordu Guinnessa należy nauczyć się pięciu prostych akordów - C, G, D, A i E. I przyjechać do Wrocławia 1 maja z kartą zgłoszeniową. Kartę można pobrać z Internetu. Podczas rozmowy gość Jedynki zagrał, aby dać przykład, jak brzmią te akordy w całości. Nauka nie powinna sprawić trudności. Najmłodszy syn gitarzysty nauczył się ich w ciągu trzech dni. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w imprezie mogą wejść na stronę internetową festiwalu i pobrać aplikację, która umożliwi naukę gry na gitarze przez telefon komórkowy.

"Muzyczna Jedynka" od poniedziałku do piątku w godz. 13-15. Zapraszamy!

Rozmawiała Iza Żukowska.
(ag/asz)

Czytaj także

Z radiową Jedynką po Rekord Guinnessa w graniu Hendrixa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 15:36
Pierwszego maja, jak co roku od wielu lat, we Wrocławiu zostanie podjęta kolejna próba pobicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu na gitarze utworu "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Czy tym razem uda się pobić rekord z 2012 roku, gdy piosenkę wykonano na 7273 gitary?
rozwiń zwiń