Andrzej Wajda: póki my, Polacy żyjemy, póty będzie z nami motyw żydowski

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 17:47
- Motyw ten jest niezbywalny w naszym kraju, a w związku z tym również w naszym kinie. Przypominamy sobie o tym, gdy raz w roku powraca ten festiwal - mówił w Jedynce Andrzej Wajda, gość honorowy 10. Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy w Warszawie.
Audio
  • Andrzej Wajda o żydowskiej tematyce w swoich filmach i polskim kinie (Aktualności kulturalne/Jedynka)
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: T.Jaremczak/PR

Wybitny reżyser sam wielokrotnie podejmował w swoich filmach tematykę żydowską. - Czy się opowiada przedwojenną historię, tak jak "Ziemia Obiecana" lub "Pan Tadeusz"; czy się opowiada o wojnie i wtedy jest to najbardziej tragiczny moment; czy wreszcie opowiada się o okresie powojennym, kiedy następuje decyzja gdzie być, gdzie znaleźć dla siebie miejsce - w każdym z tych przypadków nieustannie mamy do czynienia z żydowskimi motywami - podkreślał Andrzej Wajda w Jedynce .

Wywiad z Andrzejem Wajdą na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Zdarzało się, że z powodu swej twórczości - jak w przypadku filmów "Korczak" czy "Ziemia obiecana" - Andrzej Wajda był oskarżany o antysemityzm. Mimo tego reżyser absolutnie nie zgadza się z opinią, że Polacy w ogóle nie powinni opowiadać o tematyce żydowskiej, a zwłaszcza o Holokauście . - W czasie wojny zginęło też wiele milionów Polaków. My jednak nie mamy pretensji czy żalu, że reżyserzy z innych krajów opowiadają w swoich filmach też część naszej historii - tłumaczył gość Joanny Sławińskiej.

Niebawem gotowy będzie kolejny w dorobku Andrzeja Wajdy film o tematyce żydowskiej - "I była miłość w getcie" na podstawie książki Marka Edelmana . Filmowiec został zaproszono do współpracy przez szefową projektu - reżyserkę i operatorkę filmową Jolantę Dylewską. - Nigdy nie robiłem niczego na czyjeś zamówienie. Ale gdy usłyszałem, że Marek odchodząc powiedział, że mam nakręcić sceny miłosne w tym filmie, to nie mogłem odmówić. Jak mógłbym się sprzeciwić jego testamentowi? Zresztą Marek całe życie tak się zachowywał, wołał nas do siebie i rozdzielał zadania – powiedział Andrzej Wajda.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

10. Międzynarodowy Festiwal Żydowskie Motywy , który radiowa Jedynka objęła patronatem, potrwa w Warszawie do 27 kwietnia. Oprócz 30 filmów konkursowych będzie można również obejrzeć cztery dawne obrazy Andrzeja Wajdy podejmujące tematykę żydowską: "Samson", "Korczak",  "Wielki Tydzień" i "Wyrok na Franciszka Kłosa". Projekcje odbywają się w kinie Muranów.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg/asz

Czytaj także

Andrzej Wajda: Wałęsa się pogubił, ale potrafił się odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:53
- Zrobiłem ten film między innymi dlatego, że przeczucie nadziei, jakie Lech Wałęsa miał w sobie, było większe niż w kimkolwiek z nas - mówił w Jedynce o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scorsese prezentuje perełki polskiego kina w USA

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 11:27
Po nowojorskim sukcesie przeglądu polskich arcydzieł filmowych wybranych przez Martina Scorsese, który odbył się w lutym, organizatorzy - młodzi pasjonaci kina z Polski - planują kontynuować serię pokazów w USA.
rozwiń zwiń