Piosenka dnia Jedynki. Brathanki "Mamo, ja nie chcę za mąż"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 17:38
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w poniedziałek 5 maja w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Zespół Brathanki
Zespół BrathankiFoto: mat. promocyjne/Jacek Dyląg

Poniedziałkowa Piosenka Dnia Jedynki pochodzi z  kolejnego albumu zespołu Brathanki - "moMtyle".
To płyta, która pod wieloma względami jest wyjątkowa. Tak naprawdę to pierwszy autorski projekt nagrany w aktualnym składzie po wieloletniej przerwie (nie licząc albumu "Brathanki grają Skaldów" i płyty z polskimi kolędami, na których zaśpiewała nowa wokalistka Agnieszka Dyk-Florkowska).
Piosenki, które znajdują się na tym krążku, to przede wszystkim wewnętrzne brathankowe kompozycje, które nawiązują do wcześniejszej twórczości zespołu poprzez charakterystyczne brzmienie instrumentów akustycznych, takich jak akordeon, flet, czy skrzypce w połączeniu z mocną, rockową sekcją rytmiczną. Nie brakuje też melodyjek z folkowym zaśpiewem ubranych w ciekawą aranżację.
Singiel "Mamo, ja nie chcę za mąż" (kompozycja - Janusz Mus) to lekka, śpiewna, wpadająca w ucho piosenka, do której tekst napisał towarzyszący zespołowi od samego początku Zbigniew Książek.
Na płycie "moMtyle" znajdziemy również ciekawe opracowanie pięknej ludowej melodii z rejonu Rumuni – "Cyganie". Aby tradycji stało się zadość, do współpracy w nagraniach na płytę zespół zaprosił zaprzyjaźnionych kolegów muzyków: Sławka Bernego (instrumenty perkusyjne) i Leszka Szczerbę (klarnet). Nagranie zostało zrealizowane w studio nagrań Nieustraszeni Łowcy Dźwięków w Krakowie, a realizatorem był Darek Grela.

***
Brathanki – polski zespół muzyczny założony w 1998 roku przez Janusza Mus. Wykonuje muzykę będącą połączeniem folku, popu i rocka.
W 2000 roku ukazała się debiutancka płyta „Ano!”, na której znalazły się takie przeboje jak „Czerwone korale” czy „Gdzie ten który powie mi”. Płyta czterokrotnie uzyskała status platynowej płyty. Zespół wyróżniono nominacjami do nagrody Fryderyk 2000 w kategoriach: Piosenka Roku, Grupa Roku, Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku – muzyka tradycji i źródeł. W 2001roku Brathanki wydały album „Patataj”, promowany przez przebój „W kinie w Lublinie”. Płyta osiągnęła status platynowej i zdobyła Fryderyka w kategorii  Album Roku – Etno / Folk. W 2003 roku Brathanki wydały trzecią płytę „Galoop”, która łączy muzykę rockową z elementami folkloru różnych grup etnicznych.
W 2006 roku zespół występuje w koncercie „Piosenka dla Europy” – polskiej preselekcji do konkursu Eurowizji 2006 z piosenką „W nas ciepło wiosen”.
W 2009 roku nową wokalistką zostaje Agnieszka Dyk, Laureatka Szansy na sukces z udziałem Brathanków w 2005 roku. Agnieszka to młoda, zdolna wokalistka, z którą zespół w 2011 roku nagrał płytę „Brathanki grają Skaldów”, a rok później płytę z najpiękniejszymi polskimi kolędami zarejestrowanymi podczas koncertu telewizyjnego.

(mat. promocyjne Agencji Muzycznej Polskiego Radia/asz)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Piosenka dnia Jedynki

Czytaj także

Piosenka dnia Jedynki. American Authors "Best Day Of My Life"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w czwartek 24 kwietnia w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenka dnia Jedynki. Lora Szafran "Chyba, że maj"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w czwartek 1 maja w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenka dnia Jedynki. Halina Mlynkova "Ostatni raz"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 20:38
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w piątek 2 maja w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń