Roger Waters i biografia, która pokazuje więcej, niż tylko Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 21:04
Książka Dave'a Thompsona "Roger Waters. Człowiek za murem" to pierwsza pełna biografia członka kultowego zespołu. Dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki Zbigniew Krajewski podkreśla jej znaczenie dla zrozumienia twórczości Watersa i całego zespołu.
Audio
  • Zbigniew Krajewski o biografii "Roger Waters. Człowiek za murem" (Muzyczna Jedynka)
  • Muzyczne podsumowanie miesiąca według Marka Wiernika (Muzyczna Jedynka)
  • Dwa Fryderyki dla twórców jazzowych - komentuje Paweł Brodowski (Muzyczna Jedynka)
Roger Waters podczas koncertu-widowiska The Wall Live
Roger Waters podczas koncertu-widowiska "The Wall Live" Foto: PAP/DPA/Uwe Anspach

- Autor opisuje życie jednego z najważniejszych muzyków rockowych w historii od jego dzieciństwa, poprzez dorastanie w powojennej traumie wynikającej z własnych przeżyć i śmierci ojca na froncie, po zachwyt rock'n'rollem - opowiada dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki.

/

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Ceniony gitarzysta, pomysłodawca i główny autor albumów zaliczanych do największych w historii rocka: "The Dark Side of the Moon", "Wish Yoo Were Here" czy "The Wall", a także jeden z najbardziej oryginalnych i utalentowanych tekściarzy swojego pokolenia - Roger Waters wciąż pozostaje zagadką. Z książki Dave'a Thompsona "Roger Waters. Człowiek za murem" dowiadujemy się, że jako chłopiec uciekał ze szkoły i sam, według instrukcji, zbudował sobie radio kryształkowe.

- Zaczął słuchać Radia Luxembourg i tak dowiedział się co grali Elvis Presley, Little Richard, Gene Vincent, Jerry Lee Lewis. To była muzyczna wolność, która potem była w twórczości Watersa - mówi Zbigniew Krajewski.

Słuchaj Pink Floyd online - moje.polskieradio.pl >>>

Muzyczną edukację Waters kontynuował w kawiarni, gdzie przesłuchiwał bluesowe płyty i pił ulubione cappuccino. - Na studiach poznał Syda Barretta, Nicka Masona i Richarda Wrighta, a w 1965 założyli Pink Floyd i tak to się zaczęło - dodaje dziennikarz.

Stworzyli razem kultowe przeboje, ich całe albumy znają na pamięć kolejne pokolenia fanów, a Waters podróżujący ze swoimi muzycznymi spektaklami do dziś zapełnia największe sale koncertowe świata. Thompson ukazuje jednak nie tylko artystę, ale także człowieka, który spiera się z sobą samym, z publicznością, z kolegami zespołu.

Manzarek, Drupi, Lipnicka, Kazik, Niemen - gwiazdy bez tajemnic >>>

Po 20 latach wspólnego tworzenia muzyk rozstał się z Pink Floyd. Czy w książce znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego zespół się rozpadł? Zapraszamy do wysłuchania całej rekomendacji dziennikarza muzycznego Jedynki.

- - -

Dave Thompson - brytyjski pisarz, autor ponad 100 książek, w tym poświęcone takim wykonawcom jak U2, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers, Genesis, David Bowie i Kurt Cobain.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Pink Floyd Rock
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roger Waters obalił mur na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 09:45
Brytyjski wokalista i basista, były lider grupy Pink Floyd, Roger Waters zagrał dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności na warszawskim Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ray Manzarek o początkach The Doors: wiedziałem, że nic nas nie zatrzyma

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 16:30
- To były czasy, gdy Stonesi grali chicagowskiego bluesa, Beatlesi grali swoje, Everly Brothers własne harmonie, a ja wiedziałem, że będziemy grali psychodelię i nasza muzyka będzie doskonała - mówił klawiszowiec The Doors w archiwalnym wywiadzie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak reżyser "Jesteś Bogiem" odkrył rap: ominęło mnie coś ważnego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 23:55
Choć w młodości grał w zespole na gitarze, to dziś widzi większą rolę muzyki w swoim życiu. - Kiedyś muzyka była związana z pasją poznawania świata, dziś - potrzebą szukania harmonii i sposobu wyrażania siebie. Film, którym się ostatecznie zająłem, jest połączeniem muzyki, obrazu, słowa - mówił Leszek Dawid w Jedynce.
rozwiń zwiń