Historia kultowej grupy bluesowej na jednej płycie. Kasa Chorych i Orla

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 02:31
Michał Kielak, grający na harmonijce, przyznaje, że wchodząc do studia miał inne wyobrażenie co do płyty "Orla" Kasy Chorych. Ostatecznie dobrze się stało i jest to zasługą muzyków, występujących na płycie. O pracy nad albumem rozmawialiśmy w "Rockowym powierniku".
Audio
  • Kasa Chorych o najnowszej płycie (Rockowy powiernik/ Jedynka)
Kasa Chorych
Kasa ChorychFoto: Damian Szczepaniak, Szczepan1990/ Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0

Zespół Kasa Chorych powstał blisko 40 lat temu. Grupa bluesowa została założona w Białymstoku przez Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa. - 35 lat czy 40 - już nie wiem, nie liczę. Ludzie potrzebowali w czasach komuny i niewolnictwa bluesa, on wówczas zaiskrzył. Ludzie kręcili marynarkami, rzucali nam przedmioty na scenę, to był wielki show - wspomina Jarek Tioskow.

Kasa Chorych udowadniała, że polski blues nie pochodzi wyłącznie ze Śląska. Białystok stał się wówczas drugą stolicą bluesa. Zespół w ciągu kilkudziesięciu lat miał przerwy w działalności. W ciągu ostatnich 10 lat nie powstała żadna płyta studyjna - ostatnia została nagrana w 2004 roku. Dopiero teraz wyszedł kolejny ablum "Orla".
Kilka lat temu o zespole przypomniała płyta koncertowa. - Były na niej grane utwory z całej historii Kasy Chorych. Jakimś cudem udało się za nią zdobyć Fryderyka - mówi Michał Kielak.
Najnowsza płyta zespołu nosi tytuł "Orla", gdyż tamże powstała, w miejscowości pod Bielskiem Podlaskim. - Trafiliśmy tam przez realizatora, który nagrywał tę płytę. Warunki do pracy były idealne: cisza, spokój i wyciszenie ogólne dla zespołu - komentuje Michał Kielak.

W nagraniu płyty uczestniczyli goście, m.in. Sebastian Riedel, Jan Gałach, Adam Wendt. Jak udało się ich zaprosić do współpracy? - To zasługa Michała, który zna wiele osób na świecie i miał pewną wizję na początku. Jako autor prawie wszystkich utworów i kompozycji, nie miałem takiego wyraźnego spojrzenia na to wszystko - wyjaśnia Jarek Tioskow. Jak dodaje, to połączenie muzyków z zespołem dało znakomity efekt.

Muzyka >>> Posłuchaj na moje.polskieradio.pl

Jakie znaczenie dla zespołu ma harmonijka? Jak powstają teksty utworów grupy? Posłuchaj całej rozmowy.
"Rockowy powiernik" poprowadził Marek Wiernik.
sm/ag

Zobacz więcej na temat: blues MUZYKA

Czytaj także

Katarzyna Moś - piosenkarka, która ma w życiu szczęście

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 19:56
- Trzeba być pracowitym i pracować nad sobą oraz swoim głosem, ale trzeba mieć szczęście, żeby znaleźć się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Ja takie szczęście miałam - powiedziała w "Muzycznej Jedynce" Katarzyna Moś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beth Hart: czułam, że polska publiczność jest częścią mojego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 14:42
- Polska publiczność jest niewiarygodnie pełna pasji i miłości. Muszę być szczera, bo wszędzie, gdzie śpiewam, ludzie bardzo entuzjastycznie mnie przyjmują, jednak w Polsce publiczność była częścią muzyki, dawała nam całą swoją energię - mówiła Beth Hart w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katie Melua: marzę o nagraniu płyty w języku gruzińskim

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 16:35
- To musiałby być zupełnie nowy materiał. Gruzińska muzyka ludowa jest tak cudowna, że nie śmiałabym się z nią mierzyć - mówi w radiowej Jedynce piosenkarka.
rozwiń zwiń