X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reżyserka "Fragmentów" przed Cannes: chciałam pokazać emocje ze świata szkła i metalu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 09:00
- Przede wszystkim chodziło mi o to, by stworzyć film, który może być odebrany wszędzie, na każdej szerokości geograficznej i nie będzie traktowany jako polski. - powiedziała w Jedynce Aga Woszczyńska.
Audio
  • Aga Woszczyńska o filmie "Fragmenty", który zostanie pokazany w Cannes (Muzyczna Jedynka)
Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki. Kadr z filmu Fragmenty w reż. Agi Woszczyńskiej
Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki. Kadr z filmu "Fragmenty" w reż. Agi WoszczyńskiejFoto: dzięki uprzejmości PWSFTviT

Czy obraz małżeństwa z metropolii, które ze sobą nie rozmawia, porwie jurorów Directors Fortnight 67. MFF w Cannes?

Film dyplomowy absolwentki Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi zostanie pokazany w konkursie krótkometrażowym prestiżowej sekcji. - Nie myślałam w ogóle o wielkich festiwalach natomiast miałam świadomość, że robimy coś innego i wyjątkowego dzięki ludziom, z którymi współpracowałam. Niesamowita energia z planu przeniosła się na kino - opowiadała Aga Woszczyńska w radiowej Jedynce.

Bohaterami "Fragmentów" jest dwoje ludzi - para wiodąca wygodne mieszczańskie życie, ale pozbawiona umiejętności komunikacji. - Nie rozmawiają, bo nikt ich tego nie nauczył, a przede wszystkim nie wyrażają swoich potrzeb. To jest fundamentalny problem mojej bohaterki - opowiada o filmowej Annie reżyserka. Anna czuje się źle w świecie, ale nie potrafi znaleźć z niego wyjścia. Szuka po omacku i przy okazji rani innych. - Jest jak huba, żeby zmienić cokolwiek musiałaby zmienić absolutnie wszystko. A jak wiemy, zmiana wszystkiego jest ciężka, dla niektórych niemożliwa - wyjaśnia Woszczyńska.

Językiem filmu jest głównie obraz, który zamiast języka reżyserka uczyniła głównym narzędziem komunikacji. - Dla mnie kino to opowiadanie obrazem, a nie dialogiem; ciszą, a nie muzyką; pustką, a nie przepełnieniem. W ten sposób chciałam opowiedzieć o emocjach, natomiast historia, treść, to coś drugorzędnego - dodaje w rozmowie z Joanną Sławińską.

Reżyserka nie chciała tworzyć obrazu pokolenia, ale zdaje sobie sprawę, że tak może być film postrzegany. - Coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy, jesteśmy w związkach jakby obok siebie. Ta historia mogłaby się zdarzyć w każdym środowisku, w każdej metropolii, wszędzie tam, gdzie ludzie są skupieni na wszystkim, tylko nie na rzeczach najważniejszych, a więc naturze, byciu ze sobą, rozmowach - podsumowała.

"Fragmenty" zdobyły już Grand Prix tegorocznego Festiwalu "Łodzią po Wiśle" i zakwalifikowały się do konkursu 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorem zdjęć jest Bartosz Świniarski, a opiekę pedagogiczną sprawował Filip Bajon. W rolach głównych wystąpili: Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki . W pozostałych rolach na ekranie zobaczymy, m.in.: Sławomira Orzechowskiego, Sebastiana Stankiewicza, Katarzynę Wajdę i Tomasza Borkowskiego.

Aga Woszczyńska w ostatnich latach zrealizowała kilka filmów krótkometrażowych, m.in. "Luiza Hert" i "Obudź się". Obrazy były z powodzeniem prezentowane na festiwalach w Polsce i za granicą.

Kim są jej filmowi mistrzowie? Co dla niej oznacza bycie reżyserem i jakie obrazy chce tworzyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Drugi polski film, który zostanie pokazany w Cannes to animacja. Krótkometrażowy film Tomasza Siwińskiego "Niebieski pokój" będzie reprezentował Polskę podczas Tygodnia Krytyki na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Dwunastominutowa animacja zrealizowana została w poklatkowej technice malarskiej pod opieką artystyczną Piotra Dumały. Posłuchaj wywiadu z reżyserem >>

"Fragmenty" zdobyły już Grand Prix tegorocznego Festiwalu "Łodzią po Wiśle" i zakwalifikowały się do konkursu 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorem zdjęć jest Bartosz Świniarski, a opiekę pedagogiczną sprawował Filip Bajon. W rolach głównych wystąpili: Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki . W pozostałych rolach na ekranie zobaczymy, m.in.: Sławomira Orzechowskiego, Sebastiana Stankiewicza, Katarzynę Wajdę i Tomasza Borkowskiego.

Aga Woszczyńska w ostatnich latach zrealizowała kilka filmów krótkometrażowych, m.in. "Luiza Hert" i "Obudź się". Obrazy były z powodzeniem prezentowane na festiwalach w Polsce i za granicą.

Tegoroczny Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 14 - 25 maja.

Rozmawiała Joanna Sławińska .

(asz/ag)

Zobacz więcej na temat: Cannes FILM kino
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grażyna Barszczewska: na planie "Kariery Nikodema Dyzmy" figla spłatała mi... pościel

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 15:11
- Kręciliśmy akurat wnętrza pałacowe w Zaborowie pod Warszawą. Mieszkałam na miejscu, w pięknym apartamencie. W geście sympatii dano mi pościel z koronkami. Pewnego dnia wstaję i pół twarzy mam w mocno odciśniętej koronce - mówiła w Jedynce aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niebieski pokój" - film, który najpierw przyśnił się reżyserowi, jedzie do Cannes

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 10:23
Ten obraz zaczyna się od sceny, w której bohater budzi się w niebieskim pokoju, w którym nie wiadomo jak się znalazł i nie wie jak się z niego wydostać. Na pomysł "Niebieskiego pokoju" jego reżyser, Tomasz Siwiński wpadł w czasie... snu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jezus ratuje Polskę pogrążoną w chaosie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:00
Dobromir Dymecki mówił w Jedynce o spektaklu "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei", w której wciela się w postać Jezusa Chrystusa. - Chodzi o zbudowanie wizji, w której państwo i jego struktury rozpadają się. Do władzy dochodzą zjawiska paranormalne, a na Ziemię ponownie zstępuje Jezus Chrystus - tłumaczył aktor.
rozwiń zwiń