Katarzyna Groniec: wybrałam Nicka Cave’a pod wpływem mojej córki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 14:00
- Marianna uwielbia Nicka Cave’a. Siłą rzeczy słucham więc w domu opowieści, że to artysta wszech czasów, cudowny i wspaniały. Dla niej Cave prawdopodobnie jest tym, kim dla mnie Jacques Brel - mówiła w Jedynce piosenkarka i aktorka.
Audio
  • Katarzyna Groniec o płycie "Wiszące ogrody" i musicalu "Metro" (Muzyczna Jedynka)
Katarzyna Groniec
Katarzyna GroniecFoto: Jacek Konecki/PR

Niedawno ukazała się płyta "Wiszące ogrody", na której Katarzyna Groniec śpiewa piosenki takich klasyków jak Nick Cave, Bertolt Brecht, Kurt Weill i Jacques Brel. Prywatnie najważniejszy jest dla niej ten ostatni autor. - Odkryłam go jako nastolatka za sprawą Michała Bajora, którego usłyszałam w repertuarze Brela. Potem jego twórczość pojawiła się w spektaklu "Nie opuszczaj mnie", gdy pracowałam jeszcze w teatrze Studio Buffo. Tam poznałam te piosenki bliżej. Od tej pory Brel stał się dla mnie wyznacznikiem dobrej piosenki - tłumaczyła w "Muzycznej Jedynce" artystka.

Katarzyna Groniec i mocne pieśni wielkich mistrzów >>>

Katarzyna Groniec nie tylko uwielbia słuchać Jacquesa Brela, ale również oglądać jego występy. - W tej chwili można znaleźć wiele koncertów z jego udziałem. Dla mnie jest to zawsze magia - podkreślała piosenkarka i aktorka.

Na samym początku kariery Katarzyna Groniec zagrała w musicalu "Metro", który okazał się wielkim sukcesem. Po wielu latach przerwy znów będzie można zobaczyć ją w tym tytule. Razem z innymi wykonawcami z oryginalnego składu wystąpi 4 czerwca na imprezie charytatywnej, z której dochód przeznaczony zostanie dla aktorki Alicji Borkowskiej, wracającej do zdrowia po ciężkim udarze. - Ala potrzebuje czasu, żeby dojść do siebie i wrócić do zawodu. Chcielibyśmy coś dla nie zrobić – mówiła artystka.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Jak zdradziła Katarzyna Groniec, termin charytatywnego koncertu nie pasował dwóm dawnym gwiazdom "Metra": Edycie Górniak i Robertowi Janowskiego.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg/asz


Czytaj także

Katarzyna Groniec i mocne pieśni wielkich mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 18:09
- Niektóre z tych piosenek mają 50 lat lub więcej, mają prawo się zestarzeć, szczególnie w warstwie aranżacyjnej. Ale tekst i tematyka dotykają ważnych spraw, opowiadają o emocjach inaczej, niż to się robi dziś - mówi artystka, która w recitalu "Wiszące ogrody" śpiewa teksty Brela, Contego, Weilla, Brechta, Cave'a i Costella.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Groniec: wiem, czego nie chcę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 13:35
- Mam już swoje doświadczenia, mam swoje wizje. Potrzebny jest mi ktoś, kto popatrzy na mnie z boku i powie, że brnę w jakimś momencie. Mam taki charakter, że trzasnę drzwiami, ale potem zaczynam się zastanawiać czy mam rację - przyznaje Katarzyna Groniec, opowiadając o swojej nowej płycie "Wiszące ogrody" i wspominając współpracę z Grzegorzem Ciechowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basista Krzysztof Ścierański: płyta "Night Lakes" przypomina mi młodość

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 03:42
- W pewnym wieku wraca się do niej częściej - powiedział w "Muzycznej Jedynce" słynny basista. Jego najnowszy album wydało Polskie Radio.
rozwiń zwiń