Dla Kombii wszystko jest jak pierwszy raz

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 18:34
- Nie jesteśmy celebrytami, uważamy się za muzyków. Tworzymy muzykę, muzyka stwarza nas. Potrzebujemy jej jak powietrza - powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Skawiński. Po czterech latach milczenia zespół Kombii wraca z nową płytą pt. "Wszystko jest jak pierwszy raz".
Audio
  • Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk o nowej płycie Kombii "Wszystko jest jak pierwszy raz" (Muzyczna Jedynka)
Kombii: Grzegorz Skawiński (L) i Waldemar Tkaczyk (P) w studiu Jedynki. W środku Marcin Kusy
Kombii: Grzegorz Skawiński (L) i Waldemar Tkaczyk (P) w studiu Jedynki. W środku Marcin KusyFoto: Jacek Konceki/ Polskie Radio

Płyta powstawała w niewielki studiu basisty zespołu Waldemara Tkaczyka. - Spotykaliśmy się na próbach i graliśmy. To były próby jak za dawnych czasów, jak kiedyś, gdy granie było graniem, a nie programowaniem komputera. Po prostu postanowiliśmy zagrać na żywo i tak nam się to spodobało, że stwierdziliśmy, iż taka musi być też nasza płyta - dodał Grzegorz Skawiński. Muzycy zdecydowali, że również na żywo zagrają w profesjonalnym studiu. Żeby jednak piosenki nie brzmiały siermiężnie i garażowo, pracowali nad nimi przez trzy miesiące, by ostatecznie w pięć dni zarejestrować materiał. - Nagrywanie polegało na chwytaniu magicznej wersji piosenek. W graniu na żywo są zaklęte pierwiastki i fluidy. To się czuje podświadomie. Mam nadzieję, że wychwycą to też słuchacze - wyjaśnił lider Kombii w rozmowie z Marcinem Kusym.

Autorami tekstów do piosenek na płycie "Wszystko jest jak pierwszy raz" są Jacek Cygan, Marek Kościkiewicz i Andrzej Piaseczny. Skawiński tłumaczył w "Muzycznej Jedynce", że ponieważ zespół nagrywał w inny sposób płytę, to również inaczej potraktował materiał tekstowy. - Dopuściliśmy do naszej twórczości inne osoby i nie zawiedliśmy się, bo zarówno teksty Kościkiewicza, jak i Piasecznego są fantastyczne. Mam nadzieję, że ta współpraca nie zakończy się na jednym albumie. Wnieśli dużo świeżego powiewu, o co nam chodziło - powiedział wokalista i gitarzysta zespołu.

Dużo wniósł też Wojciech Horny, znany z zespołu ONA, który dołączył ostatnio do Kombii. - Jest chyba najlepszym z polskich klawiszowców o zacięciu rockowym. Lubił konkretne brzmienia, a przy tym okazało się, że zrobił bardzo duże postępy i świetnie też gra na fortepianie. Postanowiliśmy to wykorzystać przy nagraniu ballady "Twarzą w twarz" - dodał basista zespołu Waldemar Tkaczyk.

Album promuje singiel "Jak pierwszy raz", który był niedawno Piosenką dnia Jedynki .

Muzycy przyznali, że Kombii jest zespołem międzypokoleniowym. - Gramy już tyle lat. Nasza historia jest rozpisana na różne rozdziały. Mamy stare Kombi, zespoły Skawalker, ONA i Kombii. Czasami jest to trudno ogarnąć. Dlatego też jest taka różnorodność opinii na temat naszej twórczości. Jedni wolą to, co było, a inni to, co jest teraz w naszej muzyce. Natomiast my, jako muzycy, chcemy się rozwijać - tłumaczył Skawiński. Goście radiowej Jedynki zapewniali, że nie mają o to pretensji do swoich fanów. - Nie sposób obrażać się na to, że ktoś lubi piosenkę "Black and White" albo "Nasze randez-vous". Cały czas gramy je na koncertach. To są kamienie milowe w naszej twórczości - stwierdził Skawiński.

Jak powiedział, "zawsze lizaki z dzieciństwa i oranżada w proszku smakują najlepiej". Jednak jego zdaniem, trzeba też pamiętać, że pokolenie, które wyrosło na piosence "Pokolenie" również ma swoją historię i je też trzeba cenić.

Które piosenki z płyty "Wszystko jest jak pierwszy raz" zdaniem Skawińskiego i Tkaczyka są najlepsze? Gdzie Kombii zagra swoje najbliższe koncerty? Zapraszamy do wsyłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/asz

Czytaj także

Skawa i kobiety: moja największa przygoda to Agnieszka Chylińska

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 16:06
- Lubię partnerować innym osobom w graniu, być muzykiem sesyjnym, czasem stanąć w drugim planie. Moja największa życiowa przygoda ze śpiewającą kobietą to niewątpliwie wspaniały zespół O.N.A. - mówił w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" Grzegorz Skawiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Skawiński: zostałem wokalistą, bo inni w Kombi śpiewali gorzej ode mnie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 18:52
- To był absolutny przypadek. Do dzisiaj zresztą nie czuję się jakimś specjalnym wokalem, aczkolwiek przez te lata trochę nauczyłem się panować nad głosem - mówił w Jedynce Grzegorz Skawiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Jurksztowicz wraca z nową płytą. "Wyszłam z fonograficznej zapaści"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 17:07
- Obserwowałam, co się dzieje na rynku, ilu jest wspaniałych artystów i czułam, że moja propozycja nie będzie wyjątkowa. Teraz mam przekonanie, że jest ona ciekawa. Dlatego nagrałam ten album - powiedziała w radiowej Jedynce piosenkarka, której nowa płyta "Poza czasem: Muzyka duszy" trafiła dziś do sklepów.
rozwiń zwiń