Soyka, Strug i Leśmian na jednej płycie. "To najpiękniejsze erotyki polskiej literatury"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 06:15
- To jest pisarz wiecznotrwały! Leśmian jest myślicielem, teozofem niezwykle przewrotnym. Jego teksty to bardzo ciekawe połączenia i przesunięcia, gdzieś między teologią a erotyką - mówił w Jedynce Adam Strug.
Audio
  • Adam Strug o płycie, którą wraz ze Stanisławem Soyką nagrał do poezji Bolesława Leśmiana (Muzyczna Jedynka)
Adam Strug
Adam StrugFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Śpiewak i poeta skomponował muzykę do tekstów Bolesława Leśmiana , na fortepian utwory opracował i wokalnie mu towarzyszy Stanisław Soyka . Adam Strug przyznał w "Muzycznej Jedynce", że połączenie tych trzech osobowości na płycie, ale przede wszystkim podczas występów na żywo, tworzy ciekawy klimat, który rozlewa się nie tylko po scenie. - Podczas koncertu w Łazienkach Królewskich kilka tysięcy ludzi trwało w bezruchu, milczeniu, słuchając niełatwych komunikatów lirycznych. Jestem pod wrażeniem, bo to jednak muzyka wymagająca - powiedział.

Album "Strug. Leśmian. Soyka" promuje utwór "Tam na rzece", który był Piosenką Dnia Jedynki.

Zobacz ten i inne wywiady z twórcami muzyki i kultury na naszym kanale YouTube >> >

Ten album to owoc niecodziennego spotkania dwóch artystów, których wiele różni. Leśmian w wykonaniu tego duetu brzmi świeżo i dość niespotykanie. Aksamitny, hipnotyczny śpiew Adama Struga w połączeniu z unikalną pianistyką Stanisława Soyki daje efekt zaskakująco atrakcyjny i ujmujący. - Rzeczywiście, coś dobrego dzieje się z tą muzyką - przyznał Strug w Jedynce.

Który z wierszy Adam strug zadedykowałby ukochanej osobie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Zbigniew Krajewski.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!
(asz, pg)

Czytaj także

Koncert hymnów i pieśni adwentowych w wykonaniu Anny Brody i Adama Struga - cz.1

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 16:26
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soyka: muzyka Niemena to był dla mnie kulturowy szok

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 22:40
- Płytę "Enigmatic" usłyszałem jako szesnastolatek. Kochałem się wtedy w muzyce barokowej, popem pogardzałem i ta płyta to był dla mnie "pierwszy raz". Zawsze blisko mi było do tych, którzy trzymają z poetami - mówił na antenie Jedynki Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemen i Norwid - współodczuwanie poetów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 21:45
Do śpiewania poezji namówił Czesława Niemena Wojciech Młynarski. W wierszach Norwida muzyk znalazł nie tylko podobne rozumienie świata, ale i bodziec, by samemu pisać teksty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Kumorek i jej "Śmiercie"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 18:59
Śpiewa Osiecką, śpiewa Młynarskiego, ale od pewnego czasu liczy się dla niej tylko Bolesław Leśmian. Magdalena Kumorek opowiada w "Muzycznej Jedynce" o swej nowej płycie "Śmiercie".
rozwiń zwiń