Lider Kobranocki: nigdy nie powiem, że za komuny było lepiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 15:00
- Język mi raczej odpadnie - przyznał w radiowej Jedynce Andrzej "Kobra" Kraiński. Dwa utwory legendarnej polskiej grupy rockowej znalazły się na składankowej płycie "25 x Wolność" wydanej w związku 25. rocznicą wyborów 1989 roku.
Audio
  • Andrzej "Kobra" Kraiński o płycie "25 x Wolność" i zespole Kobranocka (Muzyczna Jedynka)
Andrzej Korba Kraiński i Zbigniew Zegler w studiu Jedynki
Andrzej "Korba" Kraiński i Zbigniew Zegler w studiu JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Są to piosenki "I nikomu nie wolno się z tego śmiać” oraz "Kocham Cię jak Irlandię". Pierwsza pochodzi jeszcze z lat 80. XX wieku, traktuje jednak o tym, co w 1989 roku się skończyło. W "Muzycznej Jedynce" muzyk tłumaczył, że nie chciałby wrócić do czasów komuny, ale i obecna wolność nie jest pełna. - Wiemy, jakie ograniczenia niesie ze sobą wolność, która przyszła. Mamy nawet piosenkę, w której śpiewamy: "znów zabijają w nas młodość, znów zabierają nam wolność". Zawsze w jakimś stopniu będą ją nam zabierać - dodał Kraiński.

Zespół Kobranocka gra już od 29 lat, największe triumfy świecił na przełomie lat  80. i 90. Z tamtego okresu pochodzi przebój pt. "Kocham Cię jak Irlandię". Obecnie zespół żyje koncertami, na które przychodzą też ludzie, którzy znają ich głównie z tej właśnie ballady. - Po 5-6 utworach uciekają w podskokach dlatego, że gramy ostro - przyznał rockman. Zdarza się również, że same koncerty są odwoływane, głównie ze względu na brak publiczności. - Niektórzy uznają, że 1000 sprzedanych biletów to za mało i rezygnują z występu. Natomiast my odwołujemy koncert, jeśli przyjdzie na niego 20 osób. Dla 30 już gramy - wyjaśnił muzyk. Kraiński jednak się tym nie zraża. Jak tłumaczył, to co robi wymyślił sobie jeszcze w przedszkolu i żadnej alternatywy nigdy nie brał pod uwagę. - Gdyby nie koncerty, to dawano dałbym sobie spokój. Dziękuję wszystkim, którzy na nie przychodzą - dodał w rozmowie ze Zbigniewem Zeglerem .

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Andrzej "Kobra" Kraiński tłumaczył, że na razie nie widzi sensu nagrania nowej płyty. Dodał, że w mediach Kobranocka jest w zasadzie nieobecna, a ludzie dziwią się, że zespół w ogóle istnieje. - Z całym szacunkiem dla tych, którzy by tę płytę kupili, a będzie ich nie więcej niż kilka tysięcy, nie chcę poświęcać kolejnych dwóch lat, żeby żyć albumem, który z dnia na dzień umrze. 20 lat temu przestałem się przejmować sprzedażą płyt. W sensie mentalnym i psychicznym żyję koncertami. Nie pamiętam koncertu, na którym nie gralibyśmy na bis, a "Irlandia" zawsze musi być - podsumował gość "Muzycznej Jedynki" .

Oprócz Kobranocki na dwupłytowym wydawnictwie "25 x Wolność"grają też zespoły Perfect, Tilt, Brygada Kryzys, Oddział Zamknięty, Klaus Mitffoch czy Aya RL.

A piosenki "Kocham Cię jak Irlandię" nie mogło zabraknąć w Jedynkowym plebiscycie Lista Przebojów Dwudziestopięciolecia. Zapraszamy do głosowania!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

/

tj/asz

Czytaj także

Perfect: zarabiamy na poziomie ogrodnika Rolling Stonesów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:00
- Ktoś powiedział, że pieniądze zniszczyły rock’n’rolla bardziej niż alkohol i inne używki. Coś jest na rzeczy. Axel Rose z zespołu Guns N’ Roses od 7 lat nie może się zebrać i ruszyć w trasę, bo może tego dobrobytu jest u niego za dużo. Nam wciąż się chce - mówił w radiowej Jedynce Grzegorz Markowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla Kombii wszystko jest jak pierwszy raz

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 18:34
- Nie jesteśmy celebrytami, uważamy się za muzyków. Tworzymy muzykę, muzyka stwarza nas. Potrzebujemy jej jak powietrza - powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Skawiński. Po czterech latach milczenia zespół Kombii wraca z nową płytą pt. "Wszystko jest jak pierwszy raz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na płycie "moMtyle" Brathanki odzyskali dawną radość grania

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:28
- Mamy nadzieję, że tę radość, która towarzyszyła nam w studiu, a teraz jest obecna na koncertach i w relacjach między nami, będzie słychać również na naszej płycie - mówiła w Jedynce Agnieszka Dyk, wokalistka zespołu Brathanki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Wyszkoni: konsekwentnie podążam drogą, którą sobie wyznaczyłam

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 16:31
- Pomaga mi to poznać interesujących i inspirujących ludzi oraz przekonać ich do siebie - powiedziała w radiowej Jedynce piosenkarka. 20 maja miała miejsce platynowa reedycja jej drugiego solowego albumu pt. "Życie jest w porządku".
rozwiń zwiń