Poszukiwany odtwórca roli Kurtyny! Niezwykły casting na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 12:00
- Będę reżyserował naszych słuchaczy, traktując ich jak zawodowych aktorów, więc uprzedzam: to będzie mocne przeżycie - tak reżyser i dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zapraszał w Jedynce na nagranie "Teatrzyku Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Audio
  • Janusz Kukuła zaprasza aktorów-amatorów na nagranie minisłuchowiska "Teatrzyk Zielona Gęś" (Muzyczna Jedynka)
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego RadiaFoto: E. Iwanicka/Polskie Radio

Casting odbędzie się w sobotę 31 maja o godz. 17.00 podczas 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W namiocie nr 9 na Stadionie Narodowym w Warszawie Janusz Kukuła wyreżyseruje chcących wziąć udział w nagraniu. Wszyscy aktorzy-amatorzy otrzymają na pamiątkę płyty CD. - Spróbujemy w nowatorski sposób odczytać utwory Gałczyńskiego po raz pierwszy w XXI w. - zapowiadał reżyser. - Słuchacze będą mogli zagrać prawie wszystkie postacie wymyślone przez pisarza. Będzie więc Poeta, Hamlet, Gżegżółka, a także Narrator oraz... Kurtyna. A zagrać Kurtynę w radiu to wyczyn na miarę największych talentów - mówił.

Piknik Naukowy 2014 z radiową Jedynką >>>

Dyrektor Teatru Polskiego Radia powiedział, że choć skarbnica literatury polskiej jest bardzo bogata, o wyborze "Teatrzyku Zielona Gęś" zdecydowało mistrzostwo formalne Gałczyńskiego, wielość postaci i krótki czas trwania utworów. - Mamy tu i tragedię, i komedię, i farsę. Gałczyński stworzył mnóstwo postaci, które są cudownym materiałem dla aktorów. Wierzę więc, że w naszych słuchaczach odkryjemy wiele aktorskich talentów. To będzie wielki eksperyment narodowy - powiedział Janusz Kukuła.

W namiocie nr 9 będzie można także spotkać twórców i wykonawców słynnej powieści radiowej "W Jezioranach". Zaprezentują oni odcinek napisany specjalnie na dzień Pikniku Naukowego.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

mc, pg, ag

/

Czytaj także

Adam Wojtyszko: w radiu uwodzi mnie przerażająca dowolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 20:44
- Teoretyczne ograniczenie, którym jest zamknięcie przekazu w jednym ze zmysłów powoduje, że otwiera się nieograniczony potencjał możliwości - powiedział o pracy w radiu Adam Wojtyszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
- Najlepszy teatr, który się przeżywa z żywym aktorem, zostawia we mnie więcej niż bardzo dobry film - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca kinowych hitów: "Vabank", "Seksmisja", "Killer" czy "Vinci", wraca po latach do Lublina, by wyreżyserować swoją sztukę pt. "Machia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść "W Jezioranach" ma już 54 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:53
Jej premiera na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia miała miejsce 29 maja 1960 roku. Do dziś perypetie i dramaty mieszkańców Jezioran budzą żywe emocje wśród słuchaczy.
rozwiń zwiń